CHP’Lİ ÇAKIR: “SOYKIRIM DİYENLER KARANLIK VE KİRLİ TARİHLERİNE BAKSIN”

CHP 28 Nisan 2021 15:11
Videoyu Aç CHP’Lİ ÇAKIR: “SOYKIRIM DİYENLER KARANLIK VE KİRLİ TARİHLERİNE BAKSIN”
A
a
CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Taner Çakır, ABD Başkanı Biden’ın ‘soykırım’ ifadesine tarihten örneklerle yanıt verdi.
ABD Başkanı Joe Biden’in 24 Nisan’da ‘soykırım’ ifadesi kullanmasının yankıları hala devam ediyor. Ermeni ‘soykırım’ iddiaları ile ilgili CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Taner Çakır’dan da bir açıklama geldi. Tarihte yaşanan katliamlarla örnek veren Çakır şunları söyledi:
“HODRİ MEYDAN ARŞİVLER ORTADA” 
Fransızlar, Setif ve Guelma'da 45 bin Cezayirliyi katletmiştir. Fransa'nın 132 yıl süren işgali sırasında 1 milyondan fazla insan öldürülmüştür. Nazi Almanya’sında 6 milyon Yahudi soykırıma uğramıştır. Beyaz Avrupalılar ve Amerikalılar, kıtanın yerlileri Kızılderilileri yok etmiştir. Yakın zamanda ABD’nin sözde demokrasi getirme vaadiyle Ortadoğu’yu kan gölüne çevirdiği gerçeği malumun ilamıdır. Irak’ta ABD saldırısı sonucu 1 milyon sivil öldürülmüştür. Yine Afganistan’da 30 binden fazla sivil ABD bombardımanları ile katledildi. Hala nefesi Ortadoğu’da olan ABD’nin bunak başkanı şimdi çıkmış Türkiye’yi soykırım ile suçluyor. Belli başlı ülkeler, Ermeni Lobilerinin etkisiyle karanlık ve kirli tarihlerine bakmadan ‘soykırım’ ifadesini kullanıyor. Biz bu iddiaların tamamını reddediyoruz. Arşivler ortada. Varsa kendine güvenen ve bu konunun gerçekten aydınlatılmasını isteyen hodri meydan ama yapamazlar, yapmayacaklar çünkü bundan rant elde edecekler, siyasi koz olarak kullanacaklar.” 
“YOKSA İKTİDAR ABD’DE GÖRÜLECEK BİR DAVADAN MI ÇEKİNİYOR?”
İktidarın, soykırım açıklanmasından sonra neden verdiği tepkiye de eleştirilerde bulunan Başkan Çakır, “İçeride halkına insan muamelesi göstermeyen iktidar, yeri geldiğinde özellikle amaç oy devşirmek ise ‘Ey ABD, Ey Almanya’ diye haykırırken iş ciddi bir meseleye geldi mi süt dökmüş kediye dönüyor ve sözüm ona Reis’ten hiç ses çıkmıyor. Hatta günlerce sessizliğe bürünebiliyor. Neden gerekli ültimatomun verilmediğini ve iktidarın korktuğu şeyi merak ediyoruz. Yoksa yakın zamanda ABD’de görülecek bir davadan mı çekiniyorlar diye insanın sorası geliyor. Bir ülkeyi soykırımla suçlayacaksınız ve buna karşı ‘kınıyoruz’ diye geçiştireceksiniz. Görüşmüş bir şey değil” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR