CHP’Lİ BÜLBÜL: KANADA SOYKIRIM DEDİ, TÜRKİYE’Yİ YÖNETENLER HALA SESSİZ KALIYOR”

CHP 23 Şubat 2021 15:26
Videoyu Aç CHP’Lİ BÜLBÜL: KANADA SOYKIRIM DEDİ, TÜRKİYE’Yİ YÖNETENLER HALA SESSİZ KALIYOR”
A
a
Kanada Parlamentosunun Uygur Türklerine uygulanan muameleyi soykırım olarak tanımlamasına ilişkin, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Kanada, Çin’in uygulamaları için ‘soykırım’ dedi. Ancak Türkiye’yi yönetenler bu işe sessiz kalıyor” ifadelerini kullandı.
Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde yaşayan Uygur Türklerine, Çin yönetimi tarafından uygulanan sistematik işkencelere ilişki Kanada, “Soykırım” dedi. Kanada Parlamentosunda onaylanan yasayla, resmiyet kazanan karara ilişkin, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül hükümeti Uygur Türkleri konusunda adım atmaya davet etti. 
Türkiye’nin konu hakkında resmi bir adım atmadığını hatırlatan Bülbül, “Uygur Türkleri hakkında, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere birçok ülke sesini yükseltiyor. Kanada, Çin’in uygulamaları için ‘soykırım’ dedi. Ancak Türkiye’yi yönetenler bu işe sessiz kalıyor. Özellikle her fırsatta milliyetçilik hakkında söylemde bulunan MHP Lideri Bahçeli, konuyla ilgili kesin, net bir tavır ortaya koyamamıştır. Bu insanlık ayıbına sessiz kalıyorlar. Türkiye, bu noktada merkezi hükümetin elinden çıkacak resmi bir yazıyla konudaki hassasiyetini bildirmelidir” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR