CHP'li Bülbül, enflasyon rakamlarını değerlendirdi

CHP 3 Mayıs 2021 16:44
Videoyu Aç CHP'li Bülbül, enflasyon rakamlarını değerlendirdi
A
a
VATANDAŞ ENFLASYON ALTINDA EZİLİYOR

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, son 22 ayın en yüksek enflasyon rakamlarının kaydedildiğine işaret ederek, "Emekliye bayram ikramiyesi verilerken hangi rakamlar baz alındı. Vatandaş enflasyon altında eziliyor" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.
Pandemi süreci ile ekonomik krizin daha da derinleştiğini dile getiren Bülbül, "TÜİK, martta yıllık yüzde 16,19 olan tüketici enflasyonunun nisanda yüzde 17,14 seviyesine yükseldiğini açıkladı. 22 ayın en yüksek enflasyonu kaydedildi.Gerçek enflasyon rakamları bu rakamların 4 katı.Mutfakta gıda enflasyonu %50 civarında.Dünyada enflasyon rakamlarında ilk 15 ülke arkasındayız.Hiçbir önlem almadan ,Destek paketi verilmeden işyeri kapanan esnafımız bir çıkmaza sürükleniyor. Ekonomik zorluklar nedeniyle intiharlar ne yazık ki yaygınlaşıyor. Vatandaşın kazandığı gıda ve barınma ihtiyaçlarını karşılamaya dahi yetmiyor. Diğer taraftan emekliye verilen 100 TL'lik bayram ikramiyesi artışı 'müjde' olarak sunuluyor. Esnaf, üretici, tüketici, emekli, memur her kesim ekonomik sıkıntılar yaşıyor. İktidar hangi enflasyon rakamlarına bakıyor? Vatandaşımız enflasyon altında eziliyor.
Enflasyon, bölgeler ve sosyal kesimler arası eşitsizlikleri artırıyor. Toplumun temel değerlerinin aşınmasına, ekonomik kararlarda rasyonelliğin kaybolmasına neden oluyor. Yatırımlar, reel sektörün ve sanayileşmeyi geriletiyor.
Ekonomi uzun süredir iyi yönetilmiyor. Ekonomide fırsat eşitliğine dayanan, sürdürülebilir, bireyler ve bölgeler arasında dengeli bir kalkınma sağlayacak politikalar hayata geçirilmelidir. Ekonomi politikaları üretimden ve üretenden yana olmalıdır" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR