CHP'li Akıllı'dan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü açıklaması

CHP 9 Aralık 2020 09:40
Videoyu Aç CHP'li Akıllı'dan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü açıklaması
A
a
DEMOKRASİNİN ASIL ÖĞESİ ÖZGÜR BİREYDİR 

CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, bireylerin evrensel nitelikli temel hak ve özgürlüklerini, yaşamları boyunca eksiksiz olarak ve engellenmeden kullanabilmelerinin çağdaş demokrasinin gereği olduğuna vurgu yaparak, "Demokrasinin asıl öğesi özgür bireydir" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.  
İnsan haklarının evrenselliğinin tüm dünyada geçerli olmasına rağmen uygulamada ciddi sorunlar yaşandığına dikkat çeken Başkan Akıllı, "Birleşmiş Milletlerin 1948 yılında kabul ettiği İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, 1949 yılında Türkiye'de Resmi Gazete'de yayımlanarak hayata geçti. İnsan hakları evrenselliği tüm dünyada kabul görüyor. Ancak gelişmiş ülkelerde dahil pek çok yerde hak ihlalleri ne yazık ki devam ediyor. Çağdaş demokrasilerin özünü; ulusal irade ve hukukun üstünlüğü ilkeleri eşliğinde, bireylerin evrensel nitelikli temel hak ve özgürlüklerini, yaşamları boyunca eksiksiz olarak ve engellenmeden kullanabilmeleri oluşturur. CHP, insan haklarının, çağın gereklerine uygun olarak süreklilik içinde geliştirilmesinin gereğine inanmaktadır.
Demokrasinin asıl öğesi özgür bireydir. Özgür olmayan bireyin, kendi potansiyelini geliştirebilmesi, yeteneklerini sergileyebilmesi, toplumda demokratikleşmeye, insan hak ve özgürlükleri çıtasının yükseltilmesine katkıda bulunabilmesi, demokrasi bilincini paylaşabilmesi, gerçek anlamda seçme yeterliliğine sahip olabilmesi mümkün değildir. CHP’nin temel amacı; bireyi özgürleştirmek, bireyin kendisini geliştirmesinin önündeki ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel engelleri kaldırmak, bireyin özgürlüklerini bilinçli olarak kullanmasını sağlamaktır" ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR