CHP İLÇE BAŞKAN YARDIMCISI ve VETERİNER HEKİM MURAT TOPÇUOĞLU:“BESİCİLER İFLASIN EŞİĞİNE GELDİ”

Mersin 10 Ekim 2020 12:20
Videoyu Aç CHP İLÇE BAŞKAN YARDIMCISI ve VETERİNER HEKİM MURAT TOPÇUOĞLU:“BESİCİLER İFLASIN EŞİĞİNE GELDİ”
A
a

CHP İLÇE BAŞKAN YARDIMCISI ve VETERİNER HEKİM MURAT TOPÇUOĞLU: “BESİCİLER İFLASIN EŞİĞİNE GELDİ”

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Tarsus İlçe Başkan Yardımcısı  ve Veteriner Hekim Murat Topçuoğlu, hayvancılık sektörünün zor günler yaşadığını ve besicilerin iflasın eşiğine geldiğin söyledi. 
Maliyetlerin artmasına rağmen, vatandaşların yaşanan ekonomik kriz nedeniyle alım gücünün oldukça düştüğüne vurgu yapan Murat Topçuoğlu, “Şu anda hayvancılık zor durumda. Özellikle büyükbaş besicilik yapan üreticiler sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Et kesim fiyatları Haziran ayından bu yana sürekli düşmektedir.
Ama yem ve hammadde girdileri geçen yıla göre 1.5 kat arttı. Mazot ve diğer girdileri hiç hesaplamaya gerek yok. Et kesim fiyatları 32 liraya kadar düştü ve düşmeye devam ediyor” dedi.
Diğer girdi maliyetlerinde olduğu gibi mısır, buğday ve arpa fiyatlarında da ciddi artış olduğunu kaydeden CHP Tarsus İlçe Başkan Yardımcısı ve Veteriner Hekim Murat Topçuoğlu, “Doların artmasından dolayı yurt dışından ithal edilen besilik dana fiyatlarında arttı. Besi maliyeti de dolara paralel olarak artıyor. Maalesef hayvancılığımızda dışarıya bağımlı hale geldi” ifadelerini kullandı.
Murat Topçuoğlu, “Besicilik yapan üreticiler bu maliyetler ortadayken kestirdikleri hayvanın yerine yeni hayvan alsalar bile yemlerini karşılayacak para kalmamaktadır. Bu şekilde iflasın eşiğindeki gelmiş besicilerimiz artık ayakta duramamakta bu sektör tarihinin en kötü dönemini yaşamaktadır” şeklinde konuştu.
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hayvancılığın desteklenmesi için projeler gerçekleştirdiğini hatırlatan Murat Topçuoğlu, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, kırsal alanda, tarımsal ve hayvansal üretimi destekleyerek küçük aile işletmelerinin rekabet gücünü arttırdığını belirten Murat Topçuoğlu, “Büyükşehir Belediyesi, başlattığı “Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi" kapsamında küçükbaş hayvan ve yem dağıtımını yaparak bölge üreticisine destek oluyor. Geçtiğimiz günlerde Tarsus ve Çamlıyayla’da seçilen 8’i kadın 16 üreticiye 24 dişi ve bir koç olmak üzere toplam 25 küçük baş hayvan dağıtıldı. Mersin’in diğer ilçelerinde de aynı şekilde dağıtımlar yapıldı.
İl genelinde proje kapsamında ilk yıl 27’si kadın olmak üzere 60 üreticinin her birine 25 küçükbaş hayvan verildi. Hayvanlara yapılacak aşının finansman desteğini de Büyükşehir Belediyesi karşılıyor. Bu projenin ilk yıl için maliyeti 3 milyon lira olarak belirlendi.
 
5 yıllık planlanan projede damızlık popülasyonuna 7 bin 500 yeni hayvan eklenmiş olacak. Pandemi döneminde ciddi sıkıntı yaşayan üreticilerimiz için muazzam bir çalışma. Proje kapsamında ilk yıl küçükbaş hayvan verilen üreticilerden elde edilecek dişi damızlık hayvanlar 3. yıl yeni üreticilere teslim edilecek. Projenin bugünkü cari fiyatlarla 5 yılda maliyeti yaklaşık 11 milyon lira olacak” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR