CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz’den Madımak Mesajı

Mersin 1 Temmuz 2020 16:08
Videoyu Aç CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz’den Madımak Mesajı
A
a

CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz’den Madımak Mesajı

CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz’den, 'Madımak' mesajı!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, Sivas Madımak katliamının 27. yılında katliamı kınadığını ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "Temmuz 1993' te Sivas'ta yalnızca aydınlar değil insanlık onuru ve vicdanı da katledilmiştir. 

CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, 2 Temmuz 1993 yılında Sivas'ta Madımak Olaylarını yayımladığı mesaj ile bir kez daha kınadıklarını belirtti. ‘24 yıl sonra Sivas Katliamını yapanları bir kez daha lanetliyorum' diyen Başkan Görgöz, “Katliamın üzerindeki karanlık perde aradan geçen 27 yıla rağmen hala aralanamadı. Demokrasiden, laiklikten ve insan haklarından yana olan duyarlı insanların, demokrasi mücadelesini daha güçlü bir şekilde verebilmesi için, 2 Temmuz Sivas katliamının unutulmaması ve unutturulmaması gerekir. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu insanlık suçuna dün de sessiz kalmadık, bu gün de sessiz kalmayacağız. Sivas Madımak Oteli'nde 35 canın yakılarak vahşice göz göre göre katledilmesi, devletin doğrudan kusuru ve sorumluluğudur. Sivas Katliamı, tarihimizin en acı, en karanlık süreçlerinden biridir ve hala ülkemizin kanayan bir yarasıdır. Bu katliamlar, çağdaşlığa, uygarlaşmaya, Atatürk devrimlerine, laik cumhuriyet kazanımlarına bir başkaldırıdır. 
Aradan 27 yıl. geçmiş olmasına rağmen olayı asıl planlayanlar, katiller, kollayanlar, gerçek yüzleri ile ortaya çıkartılmalıdır. Maraş aydınlatılmadığı için Sivas yaşanmıştır. Sivas katliamında yaşamını  yitiren 35 canımızın anısı ve acısı hala yüreklerimizdedir. Ancak herşeye rağmen katliamların değil, insanca yaşamın, nefretin değil, hoşgörünün, insanlık adına utancın değil kıvancın hakim olduğu laik demokratik ve çağdaş bir Türkiye'yi inşa edene kadar yılmadan mücadele etmeye devam edeceğiz. Sivas katliamında yaşamını yitiren bütün canları saygıyla, hasretle ve rahmetle anıyorum.Katliamı, onları koruyanları nefretle lanetliyoruz. "unutmadık, unutmayacağız" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR