CHP İl Başkanı Sarı'dan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü açıklaması

CHP 9 Aralık 2020 09:38
Videoyu Aç CHP İl Başkanı Sarı'dan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü açıklaması
A
a
HERKESİN KİŞİ ÖZGÜRLÜĞÜ VE GÜVENLİĞİNE HAKKI VARDIR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, hangi cinsiyetten, dilden, inançtan, siyasi görüşten olursa olsun tüm yurttaşların, evrensel insan hakları çerçevesinde eşit haklara sahip olduğunu vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilmesinin yıl dönümü olan 1O Aralık İnsan Hakları Günü ile ilgili bir mesaj yayınladı.
Her yurttaşın temel hak ve özgürlüklere sahip olduğunu dile getiren Başkan Sarı, "Hangi cinsiyetten, dilden, inançtan, siyasi görüşten olursa olsun tüm yurttaşlar, evrensel insan hakları çerçevesinde eşit haklara sahiptir. Evrensel nitelikteki insan haklarını korumak devletin görevidir. Türkiye'nin de tarafı olduğu İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi; 'Herkes ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka türden kanaat, ulusal ya da toplumsal köken, mülkiyet, doğuş veya başka türden statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin, bu Bildirgede belirtilen bütün hak ve özgürlüklere sahiptir' der. Ayrıca, bağımsız, vesayet altında ya da kendi kendini yönetemeyen ya da egemenliği başka yollardan sınırlanmış bir ülke olsun ya da olmasın, bir kişinin uyruğu olduğu ülke ya da memleketin siyasal, hukuksal ya da uluslararası statüsüne dayanarak hiçbir ayrım yapılamaz. Herkesin yaşama hakkı ile kişi özgürlüğü ve güvenliğine hakkı vardır
Cumhuriyet Halk Partisi olarak insan haklarının, çağın gereklerine uygun olarak süreklilik içinde geliştirilmesinin gereğine inanıyoruz. Her birey hür ve eşit doğar. Yasalar çerçevesinde özgür yaşaması güvence altında olmalıdır" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR