Gündem

CHP’DEN KAZ DAĞLARI RAPORU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu, Kaz Dağları’nda altın madeni arama çalışmaları için binlerce ağacın kesilmesinin bir katliam olduğuna dikkat çekerek, parti genel merkezinin nihai ÇED raporundaki ihlallere ilişkin rapor hazırladığını söyledi.

CHP’DEN KAZ DAĞLARI RAPORU

8 Ağustos 2019 11:23
-A

+A

Kaz Dağları’nda altın madeni arama çalışmaları için binlerce ağacın kesilmesine bir tepki de  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu’ndan geldi. Yaşananların bir katliam olduğunu ve parti genel merkezi olarak nihai ÇED raporu ihlallerine ilişkin rapor hazırladığı bilgisini veren Başkan Tahiroğlu, “ÇED raporunda belirtilen kesilecek ağaç sayısı ile gerçekte kesilen ağaç sayısının örtüşmediği görülmüştür. 'ÇED Olumlu' kararı veren sorumlular hakkında ‘Belgede Sahtecilik Suçu’ kapsamında suç duyurusunda bulunulması talep edilmiştir” dedi.
 
 
KAÇ AĞAÇ KESİLDİ?

ÇED raporunda kesilmesi öngörülen toplam ağaç sayısının 45 bin 650 olarak açıklandığını ancak toplam kesilen ağaç sayısının 195 bini bulduğunu da ifade eden Başkan Tahiroğlu, “ÇED raporunda bu hesaplamalar detaylı olarak gösterilmemiştir. Kesilen alanın büyük bir çoğunluğu Kızılçam ve Karaçam türleri ile gençleştirilmiş ya da ağaçlandırılmış tamamlama gerektiren başarılı gençlik alanları olduğu ifade edilmiştir. Ayrıca, ÇED raporunda gösterilmeyen alanlarda yapılan kesimler ile maden sahasına erişim için açılan yol nedeniyle gerçekleşen ağaç kesimleri de aynı biçimde, kesilecek toplam ağaç sayısı hesaplamasına dahil edilmemiştir. Bu biçimde, yaklaşık 195 bin civarı ağaç kesimi yapılmıştır” dedi.
 
ÇED RAPORU İPTAL EDİLMELİ
 
ÇED olumlu kararının kesinlikle iptal edilmesi gerektiğine de vurgu yapan Tahiroğlu, “Parti genel merkezimiz tarafından hazırlanan raporda ÇED Raporunun açıkça ihlaline karşı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kesinlikle eylemsiz kaldığı görülmüştür. ÇED raporunda yer alan taahhütlere aykırı yapılan eylemler hakkında cezai işlem yürütmemiş ya da bu konuda bir cezai işlem tesis etmiş ise de kamuoyu ile bu konuda bir paylaşımda bulunmamıştır. Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) de ağaç kesimiyle ilgili sorumluluğu bulunmaktadır. OGM, 195 bine yakın ağaç kesildi iddiasına karşılık 13 bin 400 olduğunu savunmuş ve suç işlemiştir” şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler : CHP’DEN KAZ DAĞLARI RAPORU,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku