CHP Çukurova İlçe Başkanı Atay, “Allah Bir Daha Bu Millete İstiklal Marşı Yazdırmasın’’

CHP 11 Mart 2021 18:16
Videoyu Aç CHP Çukurova İlçe Başkanı Atay, “Allah Bir Daha Bu Millete İstiklal Marşı Yazdırmasın’’
A
a
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çukurova İlçe Başkanı Remzi Ümit Atay,  İstiklal Marşı’nın kabulünün 100’üncü yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. CHP Çukurova İlçe Başkanı Remzi Ümit Atay mesajında: “Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 100. yıldönümünü kutlamaktayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin isteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı yarışmaya katılan 724 şiir arasından, büyük şair Mehmet Akif'in yazmış olduğu şiir, 12 Mart 1921 tarihinde devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşımız olarak kabul edilmiştir.
İstiklal Marşı bir Milletin bağımsızlık aşkının, imkansızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, azim ve fedakarlıkla verilen kurtuluş mücadelesinin mısralara dökülmüş ifadesidir. Her metrekaresinin işgal altında kaldığı, nice ihanetlerin görüldüğü ve nice kanların döküldüğü bu kutsal topraklar için, bölünemeyecek birliğimiz ve dirliğimiz için yazılan İstiklal Marşımız, sadece maneviyatı ile değil, söz ve şiir kalitesi bakımından da üstün ve zengin manalarla yüklüdür. Marşımız, istiklalini kurtarmak zorunda kalan bir milletin Dünya’daki son ışık sönene kadar vereceği var oluş mücadelesinin en önemli ispatıdır.
Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 100. yılını kutluyor, bu marşı yazarken  ‘‘Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın’’ diyen, Milli Mücadele’nin umudunu, azmini, kararlılığını, inancını yüreklerden mısralara taşıyan, her eserinde İstiklal Mücadelesi’nin, bağımsızlığın, kurtuluşun ve millet sevdasının önemine değinen Milli  Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u ve canlarını vatan uğrunda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla yad ediyorum” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR