CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, İstanbul Sözleşmesi'nin önemini vurguladı

CHP 6 Ağustos 2020 09:51
Videoyu Aç CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, İstanbul Sözleşmesi'nin önemini vurguladı
A
a

CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, İstanbul Sözleşmesi'nin önemini vurguladı

CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, İstanbul Sözleşmesi'nin ilk imzalayıcısı olan Türkiye'nin kadına yönelik her türlü şiddetin sona ermesi için, İstanbul Sözleşmesinden kaynaklanan önleme yükümlülüğünün gereklerini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.


Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemeyi amaçlayan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili bir açıklama yaptı.
Bir süredir belirli çevrelerin hedefinde olan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili 'Türkiye sözleşmeden geri çekilsin-çekilmesin' tartışmalarının yaşandığına işaret eden Başkan Akbulut, açıklamasında sözleşmenin kadınların şiddete karşı korunmasında önemli bir hukuki belge niteliğinde olduğunu vurguladı. Konuyu gündeme getiren grubun da tartışmadan çekildikleri yönünde yaptığı açıklamayı anımsatan Başkan Akbulut, "Amaçları da sözleşmeyi başka konular üzerinden tartıştırıp, içini boşaltmaktı. Ancak kadınlar adına tüm dünyada önemli bir kazanım olan sözleşme ile ilgili hedeflerine ulaşamadılar" dedi.  

TÜRKİYE YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMELİDİR

​1 Ağustos 2014’te yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi'nin kadına yönelik şiddet konusunda bağlayıcılığı olan ilk uluslararası sözleşme olduğuna dikkat çeken Başkan Akbulut, "Türkiye 2011 yılında, resmi adı, 'Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi' olan İstanbul Sözleşmesi'nin ‘ilk’ imzacısı oldu. 
İstanbul Sözleşmesi kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesi, her türlü şiddetten korunması, şiddetin faillerinin kovuşturulması, yargılanması ve cezalandırılması amacıyla titizlikle hazırlanmış bir metin.
Maalesef ülkemizde her gün bir kadın cinayete kurban gidiyor. Kadına yönelik şiddet artarak devam ediyor. Kadını erkekle eşit görmeyen zihniyet kadına yönelik şiddeti körüklüyor. Aynı zihniyet, kadını sosyal, ekonomik yaşamdan, eğitimden, sanattan koparıp eve hapsetmek istiyor.
Kadına yönelik her türlü şiddetin sona ermesi için Türkiye, İstanbul Sözleşmesinden kaynaklanan önleme yükümlülüğünün gereklerini yerine getirmelidir" ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR