CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı: AKADEMİ, İDEOLOJİLER ÜSTÜDÜR

CHP 7 Ocak 2021 13:28
Videoyu Aç CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı: AKADEMİ, İDEOLOJİLER ÜSTÜDÜR
A
a
CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, üniversite mensuplarının iradesinin hiçe sayılarak 'kayyum' rektör atanmasının politik olduğuna dikkat çekerek, "İktidar, itaat etmeyen akademisyenleri soruşturmalarla yıldırıyor. Kayyum rektör atamasını kabul etmiyoruz. Akademi, ideolojiler üstüdür" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan son rektör atamasına ve ardından üniversitenin kapısına kelepçe vurulması ile devam eden müdahalelere tepki gösterdi
İktidarın hedefinin Türkiye’nin seçkin üniversitelerinde kadrolaşma olduğunu dile getiren Başkan Akıllı, "Türkiye'nin en önemli eğitim kurumlarından biri olan Boğaziçi Üniversitesi'nin kapısına vurulan kelepçe bir kara leke olarak tarihimizde yerini almıştır. Bir kaç gündür Boğaziçi Üniversitesi'nde ibretle izlediğimiz olaylar, iktidarın eğitimde yapmak istediği tek tip, bilimden uzak, sormayan, sorgulamayan, düşünmeyen gençler yetiştirme hedefinin bir parçasıdır.
Partizanca yapılan rektör atamaları nedeniyle üniversitelerin özerkliği zarar görüyor. YÖK aracılığıyla üniversite yönetimleri, üniversite yönetimleri aracılığıyla ise akademisyenler üzerinde baskı kurmaya çalışmaktadır. İktidar, itaat etmeyen ya da eleştiren akademisyenleri soruşturmalarla yıldırmaya çalışıyor. KHK’lerle meslekten atıyor. Siyasal ve idari baskıların uygulamaları üniversitelerde eğitimin niteliğini düşürüyor. Bilimsel üretmesi gereken üniversiteler, iktidarın arka bahçesine dönüştürülmek isteniyor. Akademi, ideolojiler üstüdür. Üniversite mensuplarının iradesinin hiçe sayılarak 'kayyum' rektör atanması ise politiktir.
Cumhuriyet Halk Partisi olarak hedefimiz, bilimsel ve sorgulayıcı eğitim, ülkemizin demokrasisinin ve kalkınmasının temel koşuludur. #BogaziciDireniyor" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR