Çelik, "İYİ PARTİ OLARAK EKONOMİYİ DÜZELTMEK İÇİN İKTİDARA TALİBİZ"

İYİ Parti 15 Kasım 2020 14:24
Videoyu Aç Çelik, "İYİ PARTİ OLARAK EKONOMİYİ DÜZELTMEK İÇİN İKTİDARA TALİBİZ"
A
a
İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, "Biz ekonomiyi iyileştirmek istiyoruz. Biz insanımız müreffeh yaşasın istiyoruz. Biz Türkiye’ye, gerçekten milli kaynaklarımızı 83 milyona sunmak istiyoruz. 3 kişiye 5 kişiye  Türkiye’nin kaynaklarını sömürtmek istemiyoruz. Biz diplomasiyi silahla yapmak istemiyoruz. Biz diplomasiyi kendi ruhu ve mantığı içerisinde yapmak istiyoruz" dedi.

İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, basın mensupları ile biraraya geldi. Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan milletvekili Toptan, partilerinin amaçlarını da kısaca özetledi.
AK PARTİ HÜKÜMETİ HESAP VEREMİYOR
Türkiye’ nin hep doğru adımlarla hedefe doğru 21. yüzyılda egemen, büyük bir güç olması yönünde adım atması gerektiğinin altını çizen milletvekili Behiç Çelik, " Ne yazık ki para bolluğunun, sıcak paranın çok yoğun olduğu 2002, 2018 yılları arasında  ki süreçte, biz ülke olarak bu imkanları değerlendirdiğimizi pek söyleyemeyiz. Söylenen yatırımlar, hizmetler, icraatlar aslında 18 yılda AK Parti itidarlarına tanınan, halk tarafından verilen 2. 3 trilyon doların nasıl kullanıldığına ilişkin olmalıdır. Yoksa biz yollar yaptık, tüneller yaptık, şu yatırımları yaptık, hastaneleri yaptık gibi bir takım gerekçelerin arkasına sığınmaya gerek yok. Bunların hepsinin açıklaması var. Burda hesap verilebilirliğin olması gerekir. Malesef bu söz konusu değil" dedi.
MİLLİ GELİR DE İSTİHDAM DA AZALIYOR
Milli gelirin her geçen yıl azaldığına dikkat çeken milletvekili Çelik, işsizlik rakamlarının da her geçen gün arttığını söyledi. Çelik, "Türkiye ’de ekonomi verileri aslında baktığımız zaman rakamlar 8 yüz 50 milyar dolardı bizim 2017 yılında milli gelirimiz... Ama bu gün 702 milyar dolara gerilemiş. Demekki bir gerileme var. Dolayısı ile fert başına düşen milli gelir 11 bin dolara yakın iken 2017 yılında şimdi 8 bin 300 dolara gerilemiş. Ve gittikçe daha da geriliyor. Bunun sonucu istihdam düşüklüğü. 2017 de 31 milyon  insan çalışıyor iken şimdi 27 milyon insan çalışıyor. Demekki iş hayatından iş bulamadığı için çekilen insan sayısı ne kadar 5 milyon. Yani bu büyük bir rakam. Mersin sokaklarında her yerinde bunu görebiliyorsunuz" ifadelerini kullandı. 
DEVLETİN TÜM KURUMLARINA İNANILIRLIK AZALDI
Milletvekili Çelik konuşmasında faize inanılmaz rakamların verildiğini söyledi. Toptan şunları aöyledi:
"Bunun dışında faize inanılmaz rakamlar ödüyoruz. Mesela 2017 yılında 137 milyar TL faize para ödeyen bir ülkeyiz.Dövizi bastırabilmek için sayın Berat Albayrak tarafından merkez bankasında bulunan 107 milyar doları heba ettiler. İzmir depreminde çare bulamadılar. Ondan sonra kızılay biliyosunuz hesap açtı ve yardım kampanyası başlattı. Kızılaya güvenilirlik inanılmaz ölçüde azaldı. Devletin bütün kurumlarına inanılırlığın azaldığı gibi. Yani adliye güvenliğe, her alanda devlette bir çürümenin ve yozlaşmanın olması gibi... Malesef bunu yeniden inşa edecek bir irade, bir otoriteye ihtiyaç var. Biz İYİ Parti olarak bunları düzeltmek için iktidara talibiz."
ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE KABADAYILIĞA YER YOK
İYİ Parti olarak ekonomiyi düzeltmek ve insanların daha müreffeh hayat yaşaması için iktidara talip olduğunun altını çizen Çelik, "Biz ekonomiyi iyileştirmek istiyoruz. Biz insanımız müreffeh yaşasın istiyoruz. Biz Türkiye’ye gerçekten mill kaynaklarımızı 83 milyona sunmak istiyoruz. 3 kişiye 5 kişiye  Türkiye’nin kaynaklarını sömürtmek istemiyoruz. Biz iktidarda kalmak için dışarıdan bir bazı mahfilleri, lobileri odakları beslemek istemiyoruz. Biz diplomasiyi silahla yapmak istemiyoruz. Biz diplomasiyi kendi ruhu ve mantığı içerisinde yapmak istiyoruz. Asarız keseriz ile yola çıkarsanız başkası bende seni asarım keserim dediği zamna sen ona karşı cevap veremezsen orada seni sindirirler. Onun için kabadayılığa uluslararası ilişkilerde yer yoktur. Hiç beğenmediğimiz kücücük devletler karşınıza büyük bir bela olarak çıkabilir ve onun o müdehalesini size karşı duruşunu ortadan kaldıracak bir tavır ve davranış işçerisine giremezsiniz. Onun için dış politika ve güvenlikte ulu önder Atatürk’ün siyasetini benimseyen bir partiyiz. O nedir Atatürk diyor ki ortadoğuya fazla karışmayın. Belli seviyede ilişkilerinizi sürdürün. Sovyetler birliğini yani şimdiki Rusya’yı asla kızdırmayın. Batı ile ticari ve siyasi ilişkilerinizi geliştirin. Ama kabadayılık asla yok. Yuttta sulh cihanda sulh. Siyasetimizin temeli bu olmalıdır" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR