CAYMAZ: -“DEV FABRİKA HAPİSHANELERDE ZORLA ÇALIŞTIRILAN İNSANLAR BİZDEN, HEPSİ MÜSLÜMAN”

Deva Partisi 19 Kasım 2020 15:46
Videoyu Aç  CAYMAZ: -“DEV FABRİKA HAPİSHANELERDE ZORLA ÇALIŞTIRILAN İNSANLAR BİZDEN, HEPSİ MÜSLÜMAN”
A
a
 Rusya’da bir vatandaşın terliğin içinde dikili, “Uygur Türklerine yardım edin” notu bulmasına ilişkin yazılı açıklama yapan DEVA Partisi Düzce Kurucu İl Başkanı Murat Caymaz, “Not henüz doğrulanamadı ancak en küçük gerçeklik ihtimalini bile göz önünde bulundurmalıyız. Çünkü orada gerçek bir zulüm var ve zulme maruz kalan insanlar bizden. Dev fabrika hapishanelerde zorla çalıştırılan insanlar bizden, hepsi Müslüman” dedi.
 Rusya’da bir vatandaş, aldığı terliğin içerisinden çıkan "Yardım edin Çin'de hapisteyim. Lütfen Uygur’a yardım edin” yazılı notu sosyal medyada paylaşarak, notu terliğinin içerisinde dikili şekilde bulduğunu dile getirdi. Konuyla ilgili notun doğrulanmadığı dile getirilirken, DEVA Partisi Düzce Kurucu İl Başkanı Murat Caymaz, yazılı bir açıklama yaparak, notun sahte olma ihtimali olsa bile, konun önemine dikkat çekerek, Uygur Türkleri konusunda adım atılması gerektiğini belirtti. 
 “EN KÜÇÜK GERÇEKLİK İHTİMALİNİ BİLE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALIYIZ”
Terliğin içerisinden çıkan not doğrulanmasa bile uygulanan zulmün gerçek olduğuna dikkat çeken İl Başkanı Murat Caymaz, “Doğu Türkistan’da, Çin tarafından Uygur Türklerine uygulanan zulüm ve sistematik işkenceler herkes tarafından biliniyor. Konuyla ilgili çok fazla görüntü ve belge mevcut. Yine Rusya’da, doğrulanmamış olsa bile, yeni bir gelişme yaşandı. Rus bir vatandaş, terliğinin içerisine dikili, üzerinde ‘Hapishanedeyim, Uygur Türklerine yardım edin’ yazılı notu buldu. Not henüz doğrulanamadı ancak en küçük gerçeklik ihtimalini bile göz önünde bulundurmalıyız. Çünkü orada gerçek bir zulüm var ve zulme maruz kalan insanlar bizden. Dev fabrika hapishanelerde zorla çalıştırılan insanlar bizden, hepsi Müslüman” dedi.
 “ORADAKİ SOYDAŞLARIMIZ, ÇİN’İN ZULMÜNE KARŞI TÜRK BAYRAĞI AÇIYOR”
Türkiye’de Çin’e karşı resmi bir adım atılmadığına dikkat çeken Başkan Caymaz “Oradaki soydaşlarımız, Çin’in zulmüne karşı Türk Bayrağı açıyor. Türkiye’de de Uygur Türklerini temsil eden sivil toplum kuruluşları basın açıklamaları yaparak, Türkiye’nin konuya tepki göstermesini ve girişimde bulunmasını istiyor. Ancak hiçbir somut adım göremedik. Çok değil bundan 1, 1 buçuk ay önce, içerisinde adını Hristiyanlığın önemli temsilcilerinin olduğu 39 ülke ortak bir bildiriye imza atarak, Çin’e Uygur Türklerine yaptığı sistematik zulmü durdurması için uyarıda bulundu. Ne yazık ki, bildiriyi imzalayan ülkeler arasından Türkiye yoktu. Çin’e karşı resmi bir adım atılmıyor” ifadelerini kullandı.
“HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM”
Türkiye’nin tarih boyunca zorda kalanlara el uzattığına dikkat çeken Caymaz, “Bizler, Azerbaycan’daki Türk kardeşlerimize nasıl sahip çıktıysak, Kıbrıs’ta Türk’ün hakkını nasıl kanla ödediysek, şimdi de Çin’de Müslüman Türk kardeşlerimiz için girişimlerde bulunmalıyız. Türkiye, Osmanlı’dan gelen kültürüyle her zaman darda kalana el uzatmıştır. Atılacak her adımda bir Uygur Türkünü kurtarma ihtimalimiz var. Hep birlikte mücadele edelim. Bu zulüm, İkinci Dünya Savaşında yaşanan işkencelerden daha kötü. Uygur Türklerine kulak verin, el uzatın” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR