Cavidan Demirağ "Bugün bir kutlama günü değil, bir direniş günüdür"

Mersin 25 Kasım 2020 11:51
Videoyu Aç Cavidan Demirağ "Bugün bir kutlama günü değil, bir direniş günüdür"
A
a
Bugün #25Kasim 
Bir #KutlamaGünüDeğil,Bir #DirenişGünüdür.
KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE Günü...
Kadın cinayetlerinde iyi hal, haksız fiil, saygın tutum, aşırı sevgi gibi gerekçelerle indirim uygulanmamalı.
#KadınaŞiddeteHayır #YaşasınKadınlar

 #MersinKadınGücü Grubu sözcüsü ve #GiŞKADOnursalBaskanı Cavidan Demirağ, 25 Kasım 'Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için uluslararası mücadele günü’ ile ilgili mesaj yayınladı. 

Cumhuriyet Halk Partisi 27. ve 29. Dönem #PartiMeclisÜyesi İnşaat Mühendisi Cavidan Demirağ, 25 Kasım 'Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için uluslararası mücadele günü’ ile ilgili açıklamalarda bulundu. #25Kasım’ın bir kutlama değil, bir #direnişgünü olduğuna dikkat çeken Demirağ, “Kadınlarımız, bugün ve her gün daha güvenli bir dünyada insan onuruna yakışır, şiddetten uzak ve eşit bir hayat hak ediyor. Unutmayalım ki, Kadına Yönelik Şiddet İnsanlığa İhanettir. Kadınlarımızın yani geleceği şekillendiren insanların daha adil, huzurlu, güvenli ve barışçıl bir dünyada yaşayabilmesi ve takvimlerimizden 25 Kasım’ı çıkarabilme ümidiyle 1999 yılında #BMGenelKurulu kararı ile,  kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla ilan edilen ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ vesilesiyle tüm kadınlarımızın şiddetten uzak sağlıklı ve huzurlu bir ömür geçirmelerini dilerim” dedi. 

KADINA ŞİDDETE HAYIR 
GÜNÜ NASIL İLAN EDİLDİ?
25 Kasım 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti'nin kuzey bölgesinde,bir uçurumun dibinde üç kadın cesedi bulunur. Bu cesetler Mirabel kardeşlere, yani Patria, Minerva ve Maria ya aittir. Polis bu ölümler için trafik kazası açıklaması yapar. Ama sonra üç kız kardeşin tecavüz edilerek katledildiği anlaşılır. Mirabel kardeşler Trujillo diktatörlüğüne karşı,özgürlük mücadelesi veren, Candestina hareketinin öncülerindendir. Onlar kelebekler diye anılır. Tecavüz edilmeleri, katledilmelerinin nedeni onların özgürlük istemelerindendir. Ve aradan yıllar geçer,1981 yılında Kolombiya' da Latin Amerika kadın kurultayı 25 Kasım tarihini ''Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü'' ilan eder. 1999 yılında da Birleşmiş milletler 25 Kasımı 'Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için uluslararası mücadele günü' olarak kabul eder.
48 Aylık Süre İçinde En Az 1652 Kadın Öldürüldü
Geçmiş yıllara ait veriler hakkında da bilgi veren Demirağ,"1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasındaki 48 aylık süre içinde en az 1652 kadın öldürülmüş, en az 404 kadın tecavüze uğramış, en az 1132 kadın cinsel şiddete maruz kalmış ve en az 96 çocuk (2019 yılı) istismar edilmiştir. 2020 Yılı Temmuz ayında 36 kadın cinayeti işlenmiş, 11 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 36 kadından 18’inin neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 5’i ekonomik bahaneyle, 13’ü de boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. 18 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur" dedi.
#25Kasım #YaşasınKadınlar #İstanbulSözleşmesiYaşatır
#MERSINKADINGÜCÜ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR