Çakır: Kadınım hakkım var seçer ve seçilirim

CHP 5 Aralık 2020 11:08
Videoyu Aç Çakır: Kadınım hakkım var seçer ve seçilirim
A
a
CHP Gümüşhane Kadın Kolları Başkanımız Belgin Çakır, Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile 86 yıl önce kadınların en demokratik hakkına kavuştuğuna vurgu yaparak, " Kadınım hakkım var. Seçer ve seçilirim" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Gümüşhane Kadın Kolları Başkanımız Belgin Çakır, Türk kadının seçme ve seçilme hakkını elde edişinin 86'ıncı yıldönümünde bir mesaj yayınladı.
Demokrasi ve laiklik vurgusu yapan Başkan Çakır, açıklamasında şunları dile getirdi: "Kadınların siyasette eşit oranda temsil edilmesi, yönetime karar mekanizmalarında yer alması bir demokrasi meselesidir. Kadın haklarından ancak demokratik bir yönetimin varlığında söz edilebilir. Kadın haklarının korunup geliştirilmesi için vazgeçilmez bir diğer unsur ise laikliktir.  Laiklik kadın haklarının temelidir. Demokrasi ve laikliğin olmadığı bir yönetim şeklinde yalnızca kadın haklarından değil, temel insan haklarından söz edilemez.

KADINLAR, EN DEMOKRATİK HAKLARINA KAVUŞTULAR
Atatürk, 5 Aralık 1934 tarihinde bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara imza attı. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı kazanmasına yönelik olarak harekete geçti. Ve Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile bundan tam 86 yıl önce kadınlar, en demokratik haklarına kavuştular. Bugün 5 Aralık Kadın Hakları Günü. Bugün, Atatürk Devrimleri’nin en önemlilerinden birisinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümü. 5 Aralık 1934 tarihinde Anayasa ve Seçim Kanunu'nda gerçekleştirilen yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanabilmesinin ve aday olabilmesinin önü açılmış oldu. Türkiye, Fransa’dan Fransa ve İtalya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştır.
86 yıl önce biz kadınlara; seçme ve seçilme hakkı tanıyan, yaşamın her alanında kadını yücelten Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, sevgi özlem ve minnetle anıyoruz. Ruhu şad olsun..."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR