Bünyamin Önel; Küçük Esnaf Tükenme Noktasına Gelebilir

Mersin 1 Temmuz 2020 10:33
Videoyu Aç Bünyamin Önel; Küçük Esnaf Tükenme Noktasına Gelebilir
A
a

Bünyamin Önel; Küçük Esnaf Tükenme Noktasına Gelebilir

Bünyamin Önel; Küçük Esnaf Tükenme Noktasına Gelebilir

Mezitli Sanayi Sitesi Başkanı Bünyamin Önel İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan 50’den az çalışanı bulunan işletmelerin doktor bulundurmasını gerektiren yasal düzenlemeyi değerlendirdi. 

Bünyamin Önel bu yasa ile birlikte zaten zor durumda olan küçük esnafın bitme noktasına gelebileceğini söyledi.

İş kazalarının artması üzerine 2012 yılında çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda ikinci aşama 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle başlıyor. Çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli olmak üzere üç gruba ayrılan işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurmayı kapsayan kanunun, çok tehlikeli ve tehlikeli, 50'den fazla çalışanı olan işyerlerini ilgilendiren ilk aşaması Ocak 2014'te başladı. Kanunun, büyük çoğunluğunu küçük esnaf ve sanatkarın oluşturduğu az tehlikeli ve 50'den az çalışanı olan işyerlerini kapsayan ikinci aşaması ise 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek. 1 Temmuz da yürürlüğe girecek olan yasa maddesini değerlendiren Bünyamin Önel ‘yasa ile küçük esnaf yok olabilir’ dedi.

Bünyamin Önel; “1 Temmuz itibari ile yürürlüğe girecek olan yasa maddesi ile birlikte zaten tükenme noktasında olan küçük esnaf yok olma noktasına gelebilir, pandemi süreci ile birlikte küçük esnaf çok ciddi zorluklarla karşı karşıya kaldı ve işletmelerini kapatmak durumunda kaldılar tam da böylesi bir sürecin ardından bu yasanın yürürlüğe girmesi ile ayakta kalmayı başaranlar da belki işletmelerini kapatmak durumunda kalacaklar” dedi.

Bünyamin Önel; “Bu yasa maddesi ile birlikte ya kayıtsız çalışma oranları artacak ya da esnaf küçülmeye gitmek zorunda kalacak çünkü mevcut koşullarda bu yasanın gerekliliklerini yerine getirebilecek çok az esnaf var” diyerek yasa maddesini değerlendirdi. 

Başkan Önel; “İş güvenliğini sağlamak amacıyla gündeme getirilen yasa kayıtsız işçi oranlarının artması ile güvencesizliği de doğurabilir” diyerek bir başka noktaya da dikkat çekti.

Bünyamin Önel sözlerini küçük esnafı zor günler bekliyor, ilgili yasa maddesinde belli düzenlemeler yapılarak esnafların önü açılmalıdır dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR