Gündem

BULKAN’DAN DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ MESAJI

Mersin Mezitli İlçesi İstiklal Mahallesi Muhtar adayı Mediha Bulkan, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

BULKAN’DAN DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ MESAJI

10 Ekim 2018 17:15
-A

+A


Bulkan, topluma karşı sorumlulukların şuuru içerisinde hareket ettiklerini belirterek, kadınların eğitim ve sosyal  alanda güçlenmesi adına bugüne kadar bir çok projeye imza atılmasından dolayı mutlu olduğunu belirtti.
 
Bulkan, 10 Aralık 2011 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği, 66/70 sayılı önergesiyle, dünya genelinde kız ve oğlanlar arasında süregelen ayrımcılığı önlemek amacıyla  ilan edilen Dünya Kız Çocukları Günü  nedeniyle mesaj yayınladı. 
 
Bulkan mesajında, kız çocuklara yönelik ayrımcılığın belirgin biçimde görüldüğü eğitim, beslenme, yasal haklar, sağlık, şiddet gibi alanlarda ilgili kurumlar ve sivil toplum örgütlerinin bu güne özel kampanyalar yürütmesi ve kız çocuklara dair farkındalık ortaya konulmasının BM tarafından teşvik edildiğine işaret etti. 
 
Kanada Hükümeti’nin BM Genel Sekreterliği’nde bu konuyu gündeme getirmesiyle 11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü olarak kabul edildiğini hatırlatan mesajında daha sonra şunları kaydetti:  “Topluma karşı sorumluluklarının her zaman bilincinde olanlar, toplumsal cinsiyet eşitliğine inanır ve bu alanda, özellikle de kadınların eğitim ve sosyal alanda güçlenmesi için bir çok çalışmaya imza attılar.
 
Kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve insan haklarından etkili bir şekilde yararlanmaları konusunda farkındalığın arttırılması amacıyla kutlanan Dünya Kız Çocukları Günü, kız çocuklarının eğitim haklarını ve sosyal hayata aktif katılımlarını destekleyerek toplumsal cinsiyet eşitliğinin altını çizmektedir. Dünya Kız Çocukları günü kutlu olsun.”
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 613 Oy (%29)

  • HAYIR : 719 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 767 Oy (%37)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku