İYi Parti

BİR TARSUSLU GİTTİ, BİR BAŞKA TARSUSLU GELDİ!..

2017 yılının Ekim ayında kurulan İYİ Parti'de kısa sürede büyük değişiklikler, büyük gelişmeler yaşandı.

BİR TARSUSLU GİTTİ, BİR BAŞKA TARSUSLU  GELDİ!..

17 Temmuz 2018 12:45
-A

+A

2017  yılının  Ekim ayında  kurulan İYİ Parti'de kısa sürede büyük değişiklikler, büyük gelişmeler yaşandı.

Özellikle MHP’den ayrılanların ve diğer partilerden gelenlerin katılımı ve destekleri ile kurulan İYİ Partide genel başkanlığa eski Devlet bakanlarından ve eski İçişleri bakanlarından Meral Akşener getirilmişti.

Partinin ilk genel kurul toplantısına yurdun dört bir yanından büyük bir kalabalık gelerek katılmıştı. Bende Tarsus ilçe  teşkilatının daveti ile Ankara’daki büyük kurultaya izleyici olarak gidip katıldım. Amacım bu yeni partinin ne durumda olduğu, insanların ilgisinin ne ölçüde olduğu, partinin genel kurul heyecanını hissetmek, genel başkanını yakından görüp dinlemek ve izlenimlerimi kaleme almaktı.

Bunu geçtiğimiz aylarda bizzat yaşardım ve gerçekleştirdim. O günkü davet ve misafirperverlik için İyi Parti ilçe başkanı M. Tekin Çelik, yönetimden Ergün hocam ve Aynur hanıma bir daha teşekkür ediyorum.

Biz tüm partilere ve derneklere nasıl bir yaklaşım gösteriyorsak, İyi Partiye ve yöneticilerine de aynı mesafedeyiz.

Bugün İYİ Parti’yi yazmamızın nedenine gelince..

Tarsus’lu bir eski bakanın bu partide yer alması birinci ilgi alanımız idi. Ayfer hanım 24 Haziran  genel seçimlerinden önce memleketine geldi, STK’ları dolaştı, bizlerinde sorularını cevaplandırdı. Ve ardından bir seçim geçirildi. İyi Parti yeni kurulmuş bir parti olmasına rağmen Tarsus’ta 27 bin 155 oy aldı. Ülke genelinde ise yüzde 10’lar seviyesinde oy alıp 43 vekille mecliste temsil edilmekte. Belki iktidar olamadılar ama halkın teveccühü ile mecliste olmak da yeni kurulmuş bir parti için yabana atılır bir durum değil.

İyi Partide önceki gün   Yörük Ali olarak bilinen Ali Aydın istifa etmişti. Ardından bir haber daha ajanslara düştü.  Yörük Ali’den sonra Tarsuslu Ayfer Yılmaz da istifa edince konuya ilgimiz arttı. Yörük Ali Paşa olarak bilinen emekli Tuğgeneral Aydın'ın istifasının ardından İYİ Parti'den bir  haber daha geldi.

Geçen Cuma günü istifa eden ikinci isim genel başkan yardımcısı Ayfer Yılmaz oldu.  Aslen Tarsus’un kurbanlı köyünden olan Yılmaz, partideki tüm görevlerinden istifa ettiğini bildiren dilekçeyi İYİ Parti genel merkezine sunmuş..

Yörük Ali Paşa olarak bilinen emekli Tuğgeneral Aydın, düzenlediği basın toplantısında,  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile MHP'nin 7 Haziran seçimlerinden 1 Kasım seçimlerine kadar kan kaybetmesi nedeniyle "Türk milliyetçileri ve ülkücülerini iktidara getirme ve Türkiye'ye yeni bir nefes aldırma" inancıyla yola çıktıklarını ifade etmiştir.. Aydın, 12 Eylül darbesinden sonra muvazzaf  üsteğmenken, MHP ve ülkücü kuruluşlar davasından uzun süre gözaltında kaldığını, işkence gördüğünü, 28 Şubat süreci akabinde muvazzaf yarbayken tahkikat geçirdiğini anlattı. Basına yansıyan istifa nedeni iye bir başka siyasi parti.. HDP kaynaklı konuşmalar olarak dikkati çekti.

İYİ Parti'de  Meral Akşener'in başdanışmanı emekli Tuğgeneral Ali Aydın'dan sonra bu kez de İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Tarsus’lu Ayfer Yılmaz  da partisinden istifa etti.

Tarsus’lu Ayfer Yılmaz siyasette adından söz ettiren bir hemşehrimiz. Eski Devlet Bakanı olan Yılmaz,  1996 yılında DYP İçel milletvekili seçilip iki dönem mecliste görev yaptı. 1996 yılında 'da Mesut Yılmaz başbakanlığında kurulan ANAYOL ile yine aynı yıl içinde bu kez Necmettin Erbakan'ın başbakanlığında kurulan REFAHYOL hükümetlerinde devlet bakanlığı görevi yapmıştır.

Yılmaz, Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Eğitimini tamamladıktan sonra Bonn Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşavir Yardımcılığı, Hazine Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcılığı, Hazine Müsteşarlığı, Dünya Kalkınma Bankası, Asya Kalkınma Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası Türkiye Başkanlığı görevleri yapan Yılmaz, ayrıca XX.ve XXI. Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği ile Devlet Bakanlığı yaptı. İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı olan Yılmaz, 24 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olmamıştı. Bunun nedenini sorduğumuzda “Ben zaten her zaman partimin yanında ve hizmetindeyim” demişti. Tahminlerimize göre  Millet ittifakı seçimlerden birinci çıksaydı, o aman Ayfer hanım bakan veya başka bir görev alacaktı. Olmadı. Ve ardından bu istifalar yaşandı.

TARSUSLU AHMET KANBUR  

İYİ Parti  yönetiminde bir Tarsus’lu gitti, bir başka Tarsuslu geldi.

Genel başkan yardımcısı ve Ekonomik  işler sorumlu yardımcısı eski bakan ve milletvekillerinden Ayfer Yılmaz ’in istifası gündeme düşerken bir başka Tarsuslu olan Ahmet Kanbur  ise Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği ve Ekonomi Politikaları Danışmanlığının yanı sıra yeni bir görev daha aldı..

İYİ Parti il başkanlığı tarafından yapılan açıklamada “Arkadaşımız Ahmet Kanbur, Genel Başkanımız Meral Akşener hanımefendinin takdiri ile "TBMM Grup Danışmanlığı" görevini üstlenmiştir.  Hemşehrimize yeni görevinde başarılar dileriz” denildi.

Bende MEDYAD’dan arkadaşım olan aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Federasyonundan arkadaşım olan aynı zamanda hemşehrimiz olan genç gazeteci arkadaşım Ahmet Kanbur’un siyasette böyle bir görev almasından memnuniyet duydum. Ahmet kardeşime görevinde başarılar diliyorum.

 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku