Mersin

BİLGE KARA:PSİKİYATRİ HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR!

Özel Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Bilge Kara, “Sağlığınız tam, neşeniz bol, sıkıntılarınız yok olsun” diyerek alanı ile ilgili önemli ve aydınlatıcı bilgiler verdi.

BİLGE KARA:PSİKİYATRİ HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR!

14 Aralık 2017 13:48
-A

+A

Özel Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Bilge Kara, Psikiyatri biliminin, öneminin yeteri kadar anlaşılamadığına dikkat çekerek önemli açıklamalarda bulundu. Psikiyatrik bozuklukların tedavi edilemeyeceği, tedavide kullanılan ilaçların bağımlılık yapabileceği, uyuşturacağı, bir kez tedaviye başlanınca bunun ömür boyu süreceği gibi birçok yanlış bilginin toplum üzerinde baskı yarattığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Bilge Kara, “Dünya sağlık örgütüne göre sağlıklı olma hali yalnızca hastalık ya da sakatlık olmaması demek değildir aynı zamanda ruhsal ve sosyal yönlerden de tam bir iyilik halidir. Psikiyatrinin önemi de bu tanımlamada bulunan üç temel olmazsa olmaz öğeyi içinde barındırmasıdır. Psikiyatrist’i halkın gözünde farklı kılan noktalar hasta hekim ilişkisinin özelliği, bilim ve tıp yanında felsefe ve sosyoloji ile de yakın olan ilişkili olması ve bu alanlardaki bilgi ve değişimlerden en çok etkilenen tıp dalı olması toplumun varlığından bile rahatsız olduğu ve kendinden uzak tutmak istediği hastalarla uğraşmasıdır” dedi.

TOPLUMDA ENDİŞE HAKİM!

Toplumun bir ruhsal hastalık tanısı olarak damgalanma endişesinin psikiyatri desteği olmaktan kaçınmasına neden olduğuna da dikkat çeken Kara, “Gerek dünyada gerekse Türkiye’de batıdan doğuya doğru gidildikçe ruhsal rahatsızlık için psikiyatrist’e başvuru oranı azalmakta, dinsel ya da geleneksel iyileştiricilere başvurma oranı artmaktadır. Bunun bir nedeni yukarıda bahsedilen damgalanma endişesi iken diğer nedeni ise psikiyatrik tedavi konusunda bilgi eksikliğidir. Toplum psikiyatristin çalışma alanını anlaşılmaz olarak değerlendirmekte, deliliği, şizofreni, sinirlilik ve akıl hastalığı ile ilişkilendirmektedir. Bu bağlamda da psikiyatri büyük bir oranda delilere bakan bir dal olduğu şeklinde düşünülmektedir. Bu nedenle öncelikle psikiyatri nedir, ruh hastalıkları nasıl teşhis ve tedavi edilir sorularına açıklık getirmek gerekir” diye konuştu.

PSİKİYATRİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER!

Psikiyatrinin ruh hastalıklarının tanı, tedavi ve önlenmesini içeren bir bilim dalı olduğuna da dikkat çeken Kara, “Tıbbın da en geniş ve karmaşık dallarından biridir. Hastayı bedenen ve ruhen bir bütün olarak ele alır. Ruh sağlığı kişinin kendini bütünüyle iyi hissettiği kendi kişisel yeteneklerinin farkında olduğu, hayatın günlük steriyle başa çıkabildiği iyilik halidir. Ruh sağlığı insan sağlığının ana öğelerinden biridir. Ruh hastalıkları dünyada iş gücü ve verimlilik kaybına yol açan etkenlerin başında gelmekte, kişinin bedensel sağlığı üzerinden olumsuz etki oluşturmaktadır. Buna rağmen psikolojik rahatsızlıklar fiziksel rahatsızlıklar kadar önemli görülmez. Oysaki psikolojik hastalıklar intihar ya da kaza ile sonuçlanabileceği gibi var olan fiziksel rahatsızlığın şiddetini de arttırabilir. Bireyin üretkenliğini de büyük ölçüde azaltabilir. Aile bireylerinden yalnızca birinde rastlansa bile psikolojik hastalıklar çoğu toplumda tabu olarak kabul edilir. Oysa ki psikolojik hastalık sınıflandırması yapılırken tıp modeli yani diğer fiziksel hastalıkların tanımlanmasında kullanılan aynı yöntemler kullanılır. Hastanın şikâyetleri dinlenerek hastalık belirtilerine göre uygun tanı konur. Amerika ve Kanada da kullanılan DSM V ve uluslararası düzeyde kullanılan ICD 11gibi hastalık sınıflandırma kitapları yüzlerce psikolojik hastalık tanımı yapmıştır. Tanımı yapılan psikolojik hastalıklar arasında en yaygın görülenleri depresyon, madde bağımlılığı, cinsel problemler, korku halleridir. Psikolojik hastalıklar tanımlanırken kişi değil taşıdığı hastalık tarif edilir. Örneğin; Kişi alkolik değildir, alkol bağımlığından muzdariptir. Psikolojik hastalıklar kişileri değil hastalıkları tanımlar” ifadelerini kullandı.

PSİKOLOJİK ŞİKAYETLER NELERDİR?

Psikolojik hastalıkların neden olduğu şikayetler ile ilgili de bilgi veren Kara, “Kişilerde tekrarlayan rahatsız edici düşünceler gibi zihinsel, agresif olmak gibi davranışsal, başkalarının görmediği şeyleri görmek gibi algısal, yorgunluk ve ağrılar gibi fiziksel olabilir. Ruhsal yönden buna benzer rahatsızlık hissettiğinizde veya çevreniz tarafından uyarıldığınızda yada ruh sağlığınızı koruma ve geliştirme amacıyla psikiyatriye başvurabilirsiniz. Kısaca özetlersek, ruh sağlığı ve sosyal iyilik hali beden sağlığı kadar önemlidir. Ruh hastalıkları tıbbın diğer hastalıklarından farklı değildir. Ruh hastalığı delilik değildir yada kişiliğin zayıf olduğu anlamına gelmez. Ruhunuzdaki hastalıkların tedavisi bedeninizdeki hastalıkların tedavisi kadar başarılıdır. Ruh hastalıklarında tıbbi destek alınması son derece doğaldır” şeklinde konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku