Başkan Seçer, ret oyunun "siyasi" olduğuna dikkat çekmişti... BORÇLANMA YETKİSİNE "HAYIR" DEMİŞLERDİ 300 BİN TL'LİK MALİYETE "EVET" DEDİLER

Mersin 15 Aralık 2020 15:12
Videoyu Aç Başkan Seçer, ret oyunun "siyasi" olduğuna dikkat çekmişti...   BORÇLANMA YETKİSİNE "HAYIR" DEMİŞLERDİ  300 BİN TL'LİK MALİYETE "EVET" DEDİLER
A
a
BORÇLANMA YETKİSİNE "HAYIR" DEMİŞLERDİ

300 BİN TL'LİK MALİYETE "EVET" DEDİLER

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı'na borçlanma yetkisi vermeyen Cumhur İttifakı, idarenin hizmet almadığı yıllık 300 bin lira ödeme yapmak zorunda kaldığı Mahalli İdareler İşverenleri Sendikası (MİS) üyeliğinden ayrılma talebini bir kez daha reddetti. Başkan Vahap Seçer, "'Hizmet almasan da 300 TL parayı öde' diyorsun" ifadelerini kullandı.


Büyükşehir Belediye Meclisi olağanüstü toplandı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, yasanın kendisine verdiği yetkiyi kullanarak, meclisi olağanüstü toplantıya çağırdığını dile getirdi. 
Belediye kanunundan ve büyükşehir belediye kanunundan belediye meclis çalışma yönetmeliğindeki amir hükümlerden aldığım yetkiyle bu maddeleri tekrar meclise iade ettiğini kaydeden Başkan Seçer, "Belediye meclis çalışma yönetmeliğinin meclis kararlarının kesinleşmesi alt başlıklı 17. Maddesinde, ‘Belediye başkanı hukuka aykırı gördüğü belediye meclis kararlarını, Büyükşehir belediyesinde 7, diğer belediyelerde 5 gün içerisinde gerekçesini de belirterek yeniden görüşülmek üzere meclise geri gönderebilir. Meclis üye tam sayısının salt çoğunluğuyla kararında ısrar ederse, karar kesinleşir.’ Bu amir hükümden yola çıkarak bugün 3 maddeyi tekrar gündeminize getirdim. Bu konuda elbette ki alınan kararlara yasalara aykırı olduğu, hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle, savıyla bunu yapıyoruz. Tabi ki hukuka aykırılığında ortaya koyacağımız bazı emareleri olacak, ispatı olacak ya da neden olduğunu sizlere anlatma zorunluluğumuz olacak. Ben açıkçası bugün gündeme aldığımız 3 kararında hem baroyla iş birliği hem mali idari iş verenler sendikası üyeliğinden ayrılma talebimiz hem de 2020 yılı mali yılı bütçemizde, bütçe denkliğimiz için 250 milyon TL’lik borçlanmanın yetkisinin tarafıma verilmesi konusunun reddinin yasalara aykırı olduğunu düşünüyorum.
Siyasi değerlendirme sonucu, meclis üyelerinin verdiği politik bir karar olduğunu düşünüyorum. Bu kararın özellikle bu üç kararın siyasi. ama bir başına dahi borçlanma yetkisini verme talebimin kentin geleceği açısından yanlış bir karar olduğunu yatırımları dengeleyeceğini hizmeti aksatacağını belediyenin işlerini sıkıntıya sokacağını düşünerek hukuka aykırı gördüm" dedi.

HİZMET ALMASAN DA 300 TL PARAYI ÖDE
Başkanlık Makamı tarafından 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 14. Maddesinin 1. Fıkrası ve Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği’nin 17. Maddesinin 1. Fıkrası gereğince yeniden görüşülmek üzere Meclis’e iade edilen; Mahalli İdareler İşverenleri Sendikası (MİS) üyeliğinden ayrılma ile ilgili 11/12/2020 tarihli ve 714 sayılı Büyükşehir Belediye Meclis kararı yeniden görüşüldü.
Sendikanın belediyeye bir katkısının olmamasına rağmen ciddi bir bütçe ödenmesi gerekçesi ile başkanlık makamının sendika üyeliğinden ayrılma talebi reddedilmişti.

KAMU ZARARI
Konuyu yeniden gündeme getiren Başkan Seçer, sendika üyeliğinden ayrılma talebinin reddedilmesinin politik olduğuna vurgu yaptı. Geçmiş belediye başkanının siyasi görüşüne yakın bir sendikaya üye olduğunu dile getiren Başkan Seçer, sendikanın hizmet vermemesine rağmen para ödenmesinin etik olmadığını belirterek, "'Hizmet almasan da 300 TL parayı öde' diyorsun" ifadelerini kullandı. Başkan Seçer, ödenen paranın kamu zararı olduğunu kaydetti. 

MİLLETİ MANİPÜLE ETMEYİN
Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, belediyenin sendikadan hizmet alması gerektiğini dile getirince Başkan Seçer, "tehlikeli bir yolu seçiyorsunuz" diyerek uyardı ve Tollu'nun sendikanın yönetim kurulu üyesi olduğunu anımsattı. Başkan Seçer, liyakat vurgusu yaptı. Başkan Seçer, "bankamatik" çalışanları anımsatarak, siyasi görüşünden dolayı işe almaları hatırlattı ve geçmiş dönemde çok yüksek maliyetle çalışan bürokratlar konusunda bir tartışma yapmak istediğini dile getirerek, "Onlara vereceğimiz tazminat bize verdikleri zararın yanında devede kulak kalır. Çalışanlarla yoluma devam etmek isterim. Dünya görüşümle aynı olmayan ama liyakatlı çok sayıda müdür, memur çalışmalarına devam ediyor. Milleti manipüle etmeyin. Kininden dolayı belediyemize zarar verene de izin vermeyiz" diye konuştu.

BARO İLE İŞBİRLİĞİ YETKİSİ REDDEDİLDİ
Meclis gündeminin birinci maddesi; "Başkanlık Makamı tarafından 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 14. Maddesinin 1. Fıkrası ve Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği’nin 17. Maddesinin 1. Fıkrası gereğince yeniden görüşülmek üzere Meclis’e iade edilen; Kadın ve çocuk sorunlarına ilişkin yapılacak olan ortak çalışmalara ilişkin işbirliği koşullarının belirlenmesi amacıyla Mersin Baro Başkanlığı ile protokol imzalamak üzere Mersin Büyükşehir Belediyesi adına imza yetkisinin Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı'na verilmesi ile ilgili 11/12/2020 tarihli ve 713 sayılı Büyükşehir Belediye Meclis karar görüşüldü.
CHP'li Meclis üyeleri Mersin Barosu ile işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

"O GÜNDEN BUGÜNE NE DEĞİŞTİ?"
Başkan Seçer, kadın ve çocuk konusunun Cumhur İttifakı grubunda görev almış bir çok meclis üyelerinin Baro ile işbirliğine evet dediğine dikkat çekerek, "O günden bugüne ne değişti?" diye sordu. Ve "Değişen tek şey belediye başkanı" cevabını verdi. Anlayışın değiştiğini ifade eden Başkan Seçer, "Bize karşı, Baro'ya karşı bakış açısı değişmiş. Keşke olumlu yönde değişseydi. Seçilmiş ve atanmışlar işbirliği içinde çalışabilseydi. Öykündüğümüz toplumlar böyle. Doğru yolu siyaset ve siyasetçiler bulacak" ifadelerini kullandı.

BARO BAŞKANININ SİYASİ GÖRÜŞÜ...
Kadın ve çocuk sorunlarına ilişkin yapılacak olan ortak çalışmalara ilişkin işbirliği koşullarının belirlenmesi amacıyla Mersin Baro Başkanlığı ile protokol imzalamak üzere Mersin Büyükşehir Belediyesi adına imza yetkisinin Başkana verilmesi ile ilgili yetki bir kez daha reddetti.
Cumhur İttifakı üyesi Toroslar Belediye Başkanı Afşin Atsız Yılmaz, ret oyu vermelerini Baro Başkanının siyasi görüşüne bağladı.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, meclis toplantısının açılışında yoğun yağıştan zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti. Tüm ekiplerin görevde olduğunu dile getiren Başkan Seçer, sorunlara anında müdahale edildiğini söyledi. Başkan Seçer, maddi hasarların giderilebileceğini belirterek, can kaybının olmamasının sevindirici olduğunu söyledi. 

Meclis toplantısı devam ediyor...

AYRITINLAR GELECEK....
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR