BAŞKAN SARI: “AYŞE TEYZE’MİN TARLASI, YURT DIŞINA KREDİ OLARAK VERİLİYOR”

CHP 29 Ocak 2021 15:13
Videoyu Aç BAŞKAN SARI: “AYŞE TEYZE’MİN TARLASI, YURT DIŞINA KREDİ OLARAK VERİLİYOR”
A
a
Gübre fiyatlarındaki artışın ardından yazılı bir açıklama yaparak çiftçinin içinde bulunduğu duruma dikkat çeken CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, “Ayşe Teyze’min, Ahmet Amca’mın tırnaklarından arttıra arttıra aldıkları o değerli malları, Ziraat Bankası tarafından nakit paraya çevrilerek, yurt dışına kredi olarak veriliyor” dedi.

 Türkiye çiftçisi Ankara’ya yürümeye hazırlanıyor. Son yapılan incelemelere tonu bir önceki seneye göre yüzde 82 artışla 3 bin liraya satılmaya başlayan üre gübresi ve yüzde 84 artışla 3 bin 450 liradan satışa sunulan DAP gübresi çiftçiyi mağdur etti. Artan maliyetlerle ilgili çiftçilerin Ankara’ya yürüyeceği iddiaları gündeme gelirken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
“ÇİFTÇİ YAŞAYABİLMEK İÇİN BORÇLARIN ALTINA GİRİYOR”
Çiftçinin üretim yapmak için kredi kullandığını ancak ürettiği malı uygun fiyattan satamadığı için traktörüne, tarlasına haciz geldiğini ifade eden Başkan Sarı, “Ülkemiz çiftçisi yaşayabilmek, üretip büyüyebilmek uğruna borçların altına giriyor. Hem de çok yüksek faiz oranı olan borçların. Sonunda da ürettiğini tarladan 50 kuruşa, 1 liraya satmaya razı olup, kredisini kapatamıyor. Ve bu zincirleme olay silsilesinin devamında traktörü ve tarlası haciz edilen Ayşe Teyze’min, Ahmet Amca’mın tırnaklarından arttıra arttıra aldıkları o değerli malları, Ziraat Bankası tarafından nakit paraya çevrilerek, yurt dışına kredi olarak veriliyor” dedi.
  “VATANDAŞIN   UCUZ GIDAYA ULAŞMASININ İMKÂNI YOK”
Türkiye’de tarımın ve ekonominin bir kısır döngü içerisinde bulunduğunu belirten Sarı, “Bu ortamda ekonominin canlı olmasının, vatandaşın   ucuz gıdaya ulaşmasının imkânı yok. Bu işin tek çözümü var üreticiyi desteklemek. Çiftçiye mazotunu vergisiz vermek, üretimde kullandığı araçların bakımını vergisiz yapmak. Eğer bir ülkede çiftçi kazanabiliyorsa, vatandaş da kazanır. Sanayici kazanır, işletmeci kazanır, turizmci kazanır.  Ancak ülkesinin   yurttaşına sırtını dönen hükümetin ne çiftçi kazansın ne de yurttaş rahat yaşasın gibi bir düşüncesi, endişesi yok” ifadelerini kullandı. 
“ERKEN SEÇİM ŞART”
 Erken seçim çağrısı yapan Sarı, “Bunun altını çizerek söylüyorum. Erken seçim şart. Her geçen saniye, her geçen dakika ülkemizin kaybıdır. Bir an önce erken seçime gidilmeli ve artık yurttaşının dertlerini düşünmeyen bu yönetim yerini enerjik, projeleri ve çözümleri olan, yurttaşının gözünün içine bakan yeni yönetime devretmelidir.  Bu yönetim görevinin yurttaş tarafından Cumhuriyet Halk Partisi’ne verileceğine de eminim” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR