Mersin

Başkan Köse, Özgecan Aslan’ı andı ŞİDDET DİLİNDEN VAZGEÇİLMELİ

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmak için Türkiye’deki erk’lerin öncelikle şiddet dilinden vazgeçmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye’nin kadın hakları alanında taraf olduğu tüm uluslararası sözleşmelerin, toplumsal yaşama ve hukuk sistemimize yansıtılmasını sağlayacak düzenlemeler yapılmalıdır” dedi.

Başkan Köse, Özgecan Aslan’ı andı  ŞİDDET DİLİNDEN VAZGEÇİLMELİ

11 Şubat 2019 10:43
-A

+A


Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Mersin’de 11 Şubat 2015 günü bindiği bir minibüste öldürülen Özgecan Aslan’n ölümünün 4. yılında yayınladığı mesajda; kadına yönelik şiddete dikkat çekti. 
Özgecan Aslan’ın öldürüldüğü 2015 yılında 284, 2016’da 261 ve 2017’de 286, 2018 yılında 440 kadının yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşan Başkan Köse, cinayetlerin artarak devam ettiğine dikkat çekti.
Türkiye’de infiale neden olan Özgecan cinayetinin kadına yönelik şiddete karşı toplumsal duyarlılığı artırdığını ancak, kadına yönelik şiddetin devam ettiğini kaydeden Başkan Köse, “Özgacan Aslan’ın ölümü ile Türkiye’de kadına yönelik şiddet ilk kez herkesin gündemine girdi. Ancak ne yazık ki son olmadı. Kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmak için Türkiye’deki erk’lerin öncelikle şiddet dilinden vazgeçmesi gerekiyor. Mahkemeler, ‘iyi hal indirimi’ uygulamamalıdır. Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi ile Türkiye’nin kadın hakları alanında taraf olduğu tüm uluslararası sözleşmelerin, toplumsal yaşama ve hukuk sistemimize yansıtılmasını sağlayacak düzenlemeler yapılmalıdır” dedi.
 
Kadına yönelik şiddet uygulayanları cezalandırmak isteyen tekliflerin de görmezden gelindiğine vurgu yapan Başkan Köse, “Artık yeter. Şiddet son bulsun. Kadınlar için Mart’ın sonu bahar” ifadelerini kullandı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku