Başkan Kızılboğa: “Bingöllü depremzedeler çözüm bekliyor”

İYİ Parti 24 Şubat 2021 16:06
Videoyu Aç Başkan Kızılboğa: “Bingöllü depremzedeler çözüm bekliyor”
A
a
 İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, Bingöl’de Haziran 2020’de meydana gelen depremin yaralarının hala sarılmadığını ve vatandaşların mağdur olduğunu söyledi.
Kızılboğa, Yedisu depremin etkilerini ve bugüne taşınan çözülemeyen sorunlarını şöyle anlattı:
“ Bingöl depremi, 14 Haziran 2020 tarihinde meydana geldi. Üzerinden aylar geçmesine rağmen vatandaşlarımız hala mağdur durumdalar. 5.8 büyüklüğündeki deprem Karlıova ilçesinin Kaynarpınar köyü ile Yedisu ilçesinin Elmalı ve Dinarbey köylerinde hasarlara yol açtı ve bu hasarlar hala onarılmadı. Geçici çözümler sağlansa da hak sahiplerinin evleri hala yapılmadı. Vatandaşlar kalıcı konut olmasını bekliyor. Bingöl’ün kuzey ilçeleri bu depremin etkilerini yaşıyorlar hala… Hasarlar yalnızca konutlarda değil elbette, altyapılarda sıkıntılar var. Bunların onarılması gerekiyor.”
“DEPREMDEN SONRA VATANDAŞIMIZIN YARDIMINA MEHMETÇİK KOŞTU”
“Deprem olduğunda vatandaşın yarasını saran Mehmetciklerimiz oldu, hükümet kalıcı çözüm sağlamalı” diyen Kızılboğa, şöyle devam etti:
“Bingöl hükümet için birçok yönden unutulmuş bir bölge. Marmara depremi sonrasında kısa bir süre içerisinde geçici barınaklar ve ardından da kalıcı çözümler sağlanmak üzere bölgeye verilen hizmetin yarısının yarısı Bingöl için yapılmadı. Geçen haziran ayında yaşanan depremin getirdiği sonuçlar daha çözüme kavuşmadan Bingöl halkı yeni deprem korkusu da taşıyor. Bunun için de ayrıca önlem alınmalıdır. Deprem gerçekleştikten hemen sonra vatandaşlarımız, evlerinin bahçesine Mehmetçiğin desteğiyle çadırlarını kurdu. İlçede vatandaşların yardımına koşan askerler, bazı bahçelerde yabani otları temizleyerek vatandaşların çadır kurmasına yardımcı oldu. Bundan sonrası hükümetin göreviyken hala deprem hasarları giderilmedi.”
“MARMARA’DAN ÖNCE YEDİSU FAYINDA BÜYÜK BİR DEPREM OLABİLİR”
Bingöl’ün deprem riski taşıyan bölgelerden biri olduğunun hatırlanması gerektiğini ifade eden Kızılboğa, şunları söyledi:
“ Bingöl’de yapılan çalışmalara göre, fayın 7.5 büyüklüğe kadar deprem üretme potansiyeline sahip olduğu biliniyor. Yedisu Fayı üzerindeki deprem tekrarlanma periyodunun, geçmiş depremler de göz önünde bulundurulduğunda uzun yıllar olduğu düşünüldüğünde, araştırmalara ve uzmanlara göre  1784 depreminden bu yana 236 yıl gibi bir zaman geçmiş. Bu sonuca bakarsak, fay her an kırılabilir. Marmara’dan önce Yedisu Fayında büyük bir deprem olabilir.”
“İYİ PARTİ İKTİDARIYLA İYİ GÜNLERE UYANACAĞIMIZ SABAHLAR OLACAK”
Kızılboğa, hükümetin birçok ili, ilçeyi görmediğini söyleyerek şunları dile getirdi:
“Hükümet Bingöl’ü ve birçok doğu illerini görmüyor. Eğer vatandaşını görmezden geliyorsan bu devletin başında olmanın da bir anlamı yok. İYİ Parti’nin iktidarıyla bu yaralar sarılacak ve İYİ bir Bingöl’e ve Türkiye’ye uyanacağımız sabahlar da gelecektir inşallah.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR