Başkan Demir'den İstanbul Sözleşmesi açıklaması

İYi Parti 5 Ağustos 2020 23:05
Videoyu Aç Başkan Demir'den İstanbul Sözleşmesi açıklaması
A
a

Başkan Demir'den İstanbul Sözleşmesi açıklaması

KADINA KARŞI ŞİDDET İNSAN HAKKI İHLALİDİR

İYİ Parti Edirne il Başkanı Ekrem Demir, son günlerde itirazların yükseldiği ve Türkiye'nin geri çekilmesinin gündeme geldiği İstanbul Sözleşmesi'nin kadına karşı şiddeti, açıkça insan hakkı ihlali ve ayrımcılık olarak tanımladığına işaret ederek, sözleşmenin uygulanmasını istedi.


İYİ Parti Edirne il Başkanı Ekrem Demir, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesinden geri çekilmesinin gündeme gelmesini eleştirdi. 

Türkiye'de genel başkanı kadın olan tek parti olarak kadına yönelik her türlü şiddete ve ayrımcılığa karşı olduklarını ifade eden Başkan Demir, şöyle devam etti:
"Kadına yönelik şiddet ülkemizde artarak devam ediyor. Ne yazık ki şiddet her alanda artıyor. Farklı bahanelerin ardına sığınarak, Türkiye'nin tarafı olduğu İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılmak istemesi kabul edilemez. 2014 yılında yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi'nin tüm hükümleri ülkemizde yerine getirilmiş olmasa da uygulamaya yansıyabilen hali ile sözleşme,  kadınların şiddetten korunmasında önemli hukuki belge niteliği taşıyor.
Anayasamızda da kadının şiddete karşı korunmasına dair maddeler var. Ancak uygulamadaki eksiklikler nedeniyle şiddetin önüne geçilemiyor. Yine iktidarın sözleşmenin iptal edilmesi konusunda bir gayretlerinin olduğunu görüyoruz. Türkiye’de yüzlerce kadın cinayeti işlenirken, kadına şiddet gerçeği ortada dururken, İstanbul Sözleşmesi'nden daha doğal ne olabilir. Her türlü şiddetin karşısındayız. Biz bu sözleşmenin sonuna kadar arkasındayız ve destekliyoruz" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR