BAŞKAN DEMİR, GÜBRE FİYATLARINDAKİ ARTIŞLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

İYi Parti 28 Ocak 2021 19:04
Videoyu Aç BAŞKAN DEMİR, GÜBRE FİYATLARINDAKİ ARTIŞLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI
A
a
Gübre fiyatlarında bir sene içerisinde yaşanan yüzde 84’e varan artışlarla ilgili açıklama yapan İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, “Çiftçi, üretmek için, bu yüksek maliyetlerin altından kalkmak için kredilerle yaşıyor” dedi.
 Üre gübresinde yaşanan yüzde 82 oranındaki artışla tonu bir önceki seneye göre yüzde 82 artışla 3 bin liraya satılmaya başlayan üre gübresi ve yüzde 84 artışla 3 bin 450 liradan satışa sunulan DAP gübresi çiftçiyi mağdur etti. Gübre fiyatlarında yaşanan artışın ardından 2 Şubat’ta Ankara’ya yürüyeceklerini dile gündeme gelen çiftçilere İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir’den destek geldi. 
“ÇİFTÇİ TARLASINI, TOPRAĞINI BORCUNA KARŞILIK VERİYOR”
 Çiftçinin yalnız bırakıldığını dile getiren Başkan Demir, “Gübre fiyatları neredeyse iki katına çıktı. Hem de 1 sene içerisinde. Bu durum zor durumda olan çiftçimizin sabrının taşmasına neden olacak son gelişme olacak. Öyle bir durumdalar ki yurt dışına 1.6 milyar Dolar kredi veren Ziraat Bankası’na traktörünü, tarlasını, toprağını, borç karşılığı veriyor. Üretmek için, bu yüksek maliyetlerin altından kalkmak için kredilerle yaşıyor. Dünya’da tarımın başlangıç noktası sayılan Anadolu’da çiftçi kendisini doyuramazken, ülkesini nasıl doyuracak. Vatandaşının tenceresinden haberi olmayan hükümet, her söze kulağını tıkamış, her olaya gözlerini kapatmış durumda. Bir ülkede çiftçiyi bitirirseniz, yaşamı bitirirsiniz. Üretimden düşen her çiftçi, pazarın pahalanmasına neden olur, pahalanan pazar da vatandaşın cebine zarar verir. Bu nedenle çiftçiyi desteklemeli ve üretimi arttırmalıyız. Ancak Türkiye’nin geleceğine dair bir endişe duymayan kimseler, kendi iç sorunlarında yaşamaya devam ediyor ve milletini yüz üstü bırakıyor” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR