BAŞKAN BİNZET: “AZERBAYCAN’A HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEK ZORUNDAYIZ”

CHP 29 Eylül 2020 18:30
Videoyu Aç BAŞKAN BİNZET: “AZERBAYCAN’A HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEK ZORUNDAYIZ”
A
a

BAŞKAN BİNZET: “AZERBAYCAN’A HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEK ZORUNDAYIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman İl Başkanı Mehmet Sırrı Burak Binzet, yazılı bir açıklama yaparak Azerbaycan’a desteğini iletti. Ayrıca Binzet, AKP Milletvekili Halil İbrahim Fırat’a da yanıt verdi.
 Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan çatışmalarda Türkiye’nin her kesiminden Azerbaycan’a destek açıklamaları ve mesajları geliyor. Son olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) dört parti bir araya gelerek ortak deklarasyon yayınladı ve Azerbaycan’a desteklerini bildirdi. Deklarasyonun üzerinden geçen sürece Adıyaman AKP Milletvekili Halil İbrahim Fırat bir açıklama yaparak, CHP’nin bölücü davranışlar sergilediğini ve Türkiye ve Azerbaycan arasındaki kardeşlik duygusunu bozmak istediğini dile getirdi. Fırat’a cevap CHP Adıyaman İl Başkanı Mehmet Sırrı Burak Binzet’ten geldi. Binzet, yaptığı açıklamada CHP’nin Azerbaycan’a her alanda destek sağladığını, Fırat’ın açıklamasının TBMM’de yayınlanan deklarasyona ters düştüğünü ve algı yaratmaktan başka bir girişim olmadığını belirtti.

“ERMENİSTAN’IN AZERBAYCAN’A MÜDAHALESİ KABUL EDİLEMEZ”
Ermenistan saldırılarının terör niteliğinde olduğuna değinen Başkan Binzet “Ermenistan'ın bölge barışını tehdit eden bu tutumunu kabul edemeyiz. Bu uluslararası hukukun açık ihlalidir. Bu terördür. Yukarı Karabağ'daki Ermenistan işgali, zaten bölgemizde kanayan bir yaradır. Yıllardır süren bu işgal hem bölge güvenliğini hem de refahını tehdit etmektedir. Çatışmaların yaşandığı coğrafya ülkemizin Kafkasya ile bağlantısı için stratejik önemdedir. Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı gibi önemli uluslararası stratejik tesisler çatışma bölgesine yakındır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti olarak olayları tüm boyutlarıyla dikkatlice değerlendirmeliyiz. Meselenin uluslararası hukuk zemininde çözümü için Azerbaycan'a her türlü desteği vermek zorundayız” dedi.

“AKP MİLLETVEKİLİ FIRAT’IN AÇIKLAMALARI MECLİS’İN ORTAK DEKLARASYONUNU YOK SAYIYOR”
AKP Milletvekilinin yaptığı açıklamasının mecliste tüm partilerin aldığı ortak kararı yok saydığına değinen Başkan Binzet “Kamuoyunu yanıltmak adına Adıyaman AKP Milletvekili Halil İbrahim Fırat CHP’inin bu konudaki hasiyetini ve mecliste tüm partilerin ortak deklarasyonunda imzasını yok sayan açıklamalarda bulunmuştur. Sayın Vekilin Partimizin yıllardır Azerbaycan’a olan kurumsal desteğini yok sayan açıklamaları gerçeklerle bağdaşmamaktadır” ifadelerini kullandı.

“CHP OLARAK KALBİMİZ VE DUALARIMIZLA, AZERBAYCANLI KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ”
Fırat tarafından yapılan açıklamanın algı yaratmaya yönelik olduğunun altını çizen Başkan Binzet, “Açıklama kamuoyunda algı yaratmaya dönüktür. Buna karşılık olarak biz CHP Adıyaman il örgütü olarak deklarasyondaki ortak imzalara binaen diyoruz ki; Ermenistan, daha önce işgal etmiş olduğu bölgelerden askerlerini derhal geri çekmelidir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, yaşanan saldırıda şehit olan Azeri kardeşlerimize bir kere daha Allah'tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz. Azeri kardeşlerimizin ve Azerbaycan'ın acısı bizim de acımızdır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak kalbimiz, dualarımız ve desteğimizle Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR