Başkan Barlas’tan Somalı Madencilere Başsağlığı

Gündem 14 Temmuz 2021 19:20
Videoyu Aç Başkan Barlas’tan Somalı Madencilere Başsağlığı
A
a
Gelecek Partisi Manisa Kadın Kolları İl Başkanı Deniz Barlas, hakları için yıllardır Soma'da ve günlerdir Ankara'da mücadele eden trafik kazasında hayatlarını kaybeden Bağımsız Maden-İş Genel Başkanı Tahir Çetin ve Ali Faik İlter için başsağlığı mesajı yayımladı. 
Başkan Barlas mesajlarında: “Manisa’nın Soma ilçesinden kıdem, ihbar tazminatları ve ücret alacakları için gittikleri Ankara'ya girişleri engellenen maden işçilerinin acı haberi yüreklerimizi yaktı.  Emeklerinin karşılıkları için yıllardır mücadele eden Bağımsız Maden-İş Genel Başkanı Tahir Çetin ve Ali Faik İlter’i Ankara’dan dönüş yolunda trafik kazasında kaybetmemizin tarifsiz üzüntüsünü yaşıyorum. 
Tazminatları için 15 yıldır mücadele eden Somalı madenciler, son kez sorunun çözümü noktasında 4 Temmuz günü aileleriyle birlikte otobüsle Ankara’ya hareket etmişti. Madencilerin otobüsü Ankara girişinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın önünde eylem yapacakları gerekçesiyle polis tarafından durdurularak kente girişine izin verilmedi. Kente girişleri engellenen madencilerden oluşan 5 kişilik heyet ise önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, ardından AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile görüşme yapmışlardı. Görüşmelerden olumlu bir yanıt alamayan madenciler Soma’ya geri dönme kararı almışlardı. 9 Temmuz saat 04.30’da Manisa’nın Kırkağaç ilçesine bağlı Bakır Mahallesi civarında bulundukları aracın takla atması sonrası Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin ile Ali Faik İlter hayatını kaybetti.  
    Hak arayışları uğruna canlarından olan iki güzel insana Allah’tan rahmet ailelerine ise başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Zorlu çalışma koşulları altında ekmek kavgası veren madencilerimizin haklarını yemekten geri kalmayanları, buna göz yuman iktidarı da esefle kınıyorum” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR