BAŞKAN BAKIR, “SAZLIDERE BARAJI’NI KURBAN ETTİRMEMEK İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ

CHP 28 Ocak 2021 13:45
Videoyu Aç BAŞKAN BAKIR, “SAZLIDERE BARAJI’NI KURBAN ETTİRMEMEK İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ
A
a
CHP Başakşehir İlçe Başkanı Deniz Bakır, katıldığı canlı yayında yaptığı açıklamada Sazlıdere Barajı’nın Kanal İstanbul’a kurban edilmemesi için mücadele edeceklerini dile getirdi.
 İstanbul’un su ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Sazlıdere Barajı, Kanal İstanbul projesinin yapılacağı alanda bulunur. Proje yapılırsa, Sazlıdere Barajı kullanılmaz hale gelecek. Konuyla ilgili katıldığı canlı yayında açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Başakşehir İlçe Başkanı Deniz Bakır, projeye karşı mücadele edeceklerini ifade etti.
“ SU HAVZALARI BİZİM GELECEĞİMİZ, ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ”
 Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle su kıtlığının yaşandığına dikkat çeken Başkan Bakır, “İstanbullunun gerek kullanma gerekse içme suyu ihtiyacının yüzde 30’unu karşılayan bir Sazlıdere Barajı’mız var bizim. Ve bu baraj yağışlardaki azalma nedeniyle kurumaya everildi. Kuraklığın ve su yetersizliğinin yaşatmış olduğu sıkıntılar gelecekte çok daha fazla büyük olacak. İstanbul’un yüzde 30’unu karşılayan bu baraj, gelecekte ortadan kaldırılarak Kanal İstanbul gibi bir projeye kurban edilmek istenmekte. Biz ısrarla şunu söylüyoruz. Buradaki su havzaları bizim geleceğimiz, çocuklarımızın geleceği. Zaten su fakiri bir ülke olarak Türkiye’nin özellikle tatlı su kaynaklarına bu kadar hoyratça, pervasızca harcamaması gerektiğine inanıyoruz” dedi.
“UMUT EDİYORUZ Kİ BU PROJEDEN VAZGEÇİLİR”
Sazlıdere Barajı’nı Kanal İstanbul’a kurban ettirmeyeceklerine vurgu yapan Bakır, “Bu bakımdan da Kanal İstanbul gibi bir projede uygulanacak su havzalarının ortadan kaldırılması, tarım arazilerinin ve yeşil alanların talan edilmesi, bu bölgelerin imara açılması gibi sorunlarla da gelecekte karşı karşıya kalacağız. Umut ediyoruz ki aklım selim davranırlar, umut ediyoruz ki devlet aklıyla hareket edilir ve bu projeden vazgeçilir. Açıkçası bu projenin yaşatacağı sıkıntıları biz değil belki ama bizim çocuklarımız çok ağır bir şekilde ödeyecekler. Bu bakımdan en önemli su kaynaklarımızdan olan Sazlıdere Barajı’nı bu projeye kurban ettirmemek adına mücadelemize devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR