Başkan Ağaç'tan, 10 Aralık İnsan Hakları Günü mesajı

CHP 9 Aralık 2020 09:41
Videoyu Aç Başkan Ağaç'tan, 10 Aralık İnsan Hakları Günü mesajı
A
a
HERKES EŞİT HAKLARA SAHİPTİR

Cumhuriyet Halk Partisi Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. 

Cumhuriyet Halk Partisi Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, 10 Aralık 1948'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin dünyada yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek, sorunları gündeme getirmek için önemli bir gün olduğunu söyledi.
“EŞİTLİĞİN KORUNMASI, HAK İHLALLERİNİN ORTADAN KALDIRILMASI İÇİN BİLDİRGEDE İMZASI OLAN DEVLETLER YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMELİDİR”
Bildirgenin özünde 'eşitlik' yattığına işaret eden İl Başkanı Ağaç, "İnsan haklarının, eşitliğin, çağdaşlığın güvencesidir. Ülkemizde 1949 yılında Resmî Gazete'de yayınlanması ile yürürlüğe giren İnsan Hakları Evrensel Bildirgeye göre; 'Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdanla donatılmışlardır, birbirlerine kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar. Herkes ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka türden kanaat, ulusal ya da toplumsal köken, mülkiyet, doğuş veya başka türden statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin, bu Bildirgede belirtilen bütün hak ve özgürlüklere sahiptir.' Anayasal olarak herkes eşit haklara sahiptir. Eşitliğin korunması, hak ihlallerinin ortadan kaldırılması için bildirgede imzası olan devletler yükümlülüklerini yerine getirmelidir” dedi.
“EŞİT YURTTAŞLIK SAĞLANAMADIĞI SÜRECE; BU ÜLKEDE EŞİTLİK SADECE METİNLERDE GEÇEN BİR ÜTOPYA OLARAK KALACAKTIR”
Eşit hakların vatandaşlara verilmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Ağaç, “Bugün ülkemizde Anayasanın amir hükümleri dikkate alınmadığı, yargı bağımsızlığı ve dolayısı ile tarafsızlığı zedelendiği, yurttaşlar arasında eşitliğin en büyük düşmanı olan Nepotizm liyakat ve hakkaniyeti yok ettiği için; yaygın insan hakkı ihlalleri yaşanmaktadır. Özellikle en temel hak olan düşünce ve ifade özgürlüğü derin ve büyük baskı altındadır. Kadın-Erkek eşitliği, toplum içinde fırsat eşitliği, siyasi ayrımcılığı yok eden eşit yurttaşlık sağlanamadığı sürece; bu ülkede eşitlik sadece metinlerde geçen bir ütopya olarak kalacaktır. Türkiye’de ilk seçimlerde sandıkta erkler ayrılığını yok eden tek adam yönetim anlayışı değişmediği sürece; bu ülkede yaşayan insanların, uluslararası hukuk ve anayasal haklarına özgür ve eşit bireyler olarak kavuşması olanaklı görülmemektedir. Bu nedenle; ‘Yeniden Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemin’ inşası ve Cumhuriyetin demokrasi ile taçlandırılması hedef ve gayretimize halkımızın sandıkta gerekli desteği vereceğine yürekten inanıyoruz” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR