BABAOĞLAN: -“84 MİLYONLUK ÜLKE BİR KİŞİNİN KARARLARINDAN BÜYÜKTÜR”

Deva Partisi 27 Kasım 2020 16:28
Videoyu Aç BABAOĞLAN: -“84 MİLYONLUK ÜLKE BİR KİŞİNİN KARARLARINDAN BÜYÜKTÜR”
A
a
 Halk TV’de katıldığı canlı yayında, gündeme dair ekonomiye ve pandemiye yönelik değerlendirmelerde bulunan DEVA Partisi Halkla İlişkiler Başkanı Ali Rıza Babaoğlan, “Anlık kararlarla Türkiye’ye yön verilmeye çalışıyor ama 84 milyonluk ülke bir kişinin kararlarından büyüktür” dedi.
Mersin’in genç ve başarılı siyasetçilerinden DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Halkla İlişkiler Başkanı Ali Rıza Babaoğlan, Halk TV’de Can Coşkun’un Haber Masası programına konuk oldu. Türkiye’de ekonomi ve pandemi sürecine ilişkin konuşan Babaoğlu, DEVA Partisi’nin kongre sürecine de değidi. Esnafın sorunlarına dikkat çeken Babaoğlu, Türkiye’nin iyi yönetilemediğini de dile getirdi.
“ASGARİ ÜCRETE SAHİP OLAMAYAN VATANDAŞLARIMIZ VAR”
 Geçim sıkıntısı çeken, asgari ücrete dahi sahip olamayan insanların olduğuna vurgu yapan DEVA Partisi Halkla İlişkiler Başkanı Ali Rıza Babaoğlan, “Dün Adıyaman'daydık. Ondan bir gün önce de Çanakkale'deydik. Her gün bir İl Kongresi ile devam ediyoruz. Yarın da Kocaeli’de olacağız. Esnaf ziyaretleri kongrelerin sürecinde halkımızda esnaf ziyaretleri yapmaya çalışıyoruz onları ziyaret edip onları dinleyip onların sorunlarını anlamaya çalışıyoruz. Orada bir numaralı sorun, az önce de sizin bahsettiğiniz gibi, asgari ücret konusu. Yani çok düşük ücretle geçinmeye çalışan insanlarımız var aynı zamanda işsiz kesimimiz de çok yüksek. Yani nüfusumuzun %40 asgari ücretle geçiniyor ama aynı zamanda bir işsizlik de var. Bu ücrete sahip olamayan vatandaşlarımız var.  Herkesin de ortak söylemi, daha bunu esnaf ziyaretimizin ilk 5 dakikasında duyuyoruz, ‘kurtarın bizi’ oluyor. Gerçekten durum oldukça vahim. Bunu yaptığımız esnaf ziyaretlerinde görüyoruz. Ülkenin son yıllarda yaşadığı ekonomik sıkıntılar yanlış ekonomi yönetimi ve vatandaşlarımıza ciddi anlamda yansımış durumda. Bir vatandaşımızın örneğini burada paylaşmak istedim işte bahsediyorsunuz ekranda da gözüküyor asgari ücret rakamı. Bu asgari ücretle geçinmeye çalışan Anadolu'daki ailelerin evlerinde en az iki ya da üç çocukları var evlatları var. Ve biliyorsunuz Bu evlatlarımız şuan uzaktan eğitimle eğitim alabiliyorlar yani okul eğitilmelerini almak için eğitim süreci devam ediyor ve bu uzaktan eğitim süreci var” dedi.
“ANADOLU’DAKİ İNSANLARLA KONUŞTUĞUNUZ DA İÇLERİNDEKİ BURUKLUĞU HİSSEDİYORSUNUZ”
 Eğitim konusunda vatandaşların çocuklarına gerekli cihazları sağlamakta zorluk çektiğine değinen Babaoğlan, “Eğitimini alabilmek için çocuklarımızın bir tablet, akıllı cihaz gerekiyor. Az önce bahsettiğim gibi asgari ücret rakamı neredeyse bu tabletin rakamına eşit. Eğer bir evde iki ya da üç çocuğunuz varsa bir tanesi tablete erişebiliyorken, o ailenin o ay boyunca başka bir şey yapmaması lazım yani. Tüm giderlerinden kısarak böyle bir tablet alabilmesi lazım sonrasında da diğer çocukları varsa, ikinci ya da üçüncü çocukları için de bu imkânı sağlayamıyor.  Anadolu’daki insanlarla konuştuğumuzda içlerindeki burukluğu hissediyorsunuz. Yani bir babanın evladına eğitim aldıramaması, şu anki eğitim sistemi nedeniyle… Biliyorsun daha önce Fatih Projesi diye bir proje ortaya çıktı. Tamamen bunu yapmaya çalışıyordu ama orada harcanan milyarlarca dolar para var ama sonucunda da bir hüsran var. Yani eğitim sistemimizin çok ciddi anlamda sıkıntıda olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.
“RAKAMLARIN AZ AÇIKLANMASI, KONUNUN ÖNEMSİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜRDÜ”
 COVİD-19 pandemisi ile mücadele konusunda yanlış yöntemler uygulandığını dile getiren Babaoğlan, “Biz uzun zamandır bundan bahsediyoruz. Açıklanan rakamların yanlış olduğu, vatandaşın yanlış bilgilendirildiği ile ilgili bilgilerden bahsediyorduk. Sağlık sitemizin Çok kötü gittiği ülke vatandaşlarının işte Geçenlerde de ile televizyonda vardı ilk test yaptırmak için özel bir hastanede 500 TL'ye test yapılabildiğine dair bilgiler var bunu sahada da görüyoruz.  Vatandaşlarımız şunu söylüyor, diyorlar ki bu rakamların gerçek olmadığını zaten biliyorduk ama neden bu yaklaşık 10 ay sonra 9 ay sonra açıklandı? Çünkü bu rakamların düşük açıklanması aslında vatandaşlar da bir nebze de bu konunun çok önemli bir konu olmadı algısını veriyor ve insanlar daha çok birbirleriyle, çok küçük bir problem gibi gözüküyor. Şimdi 28 bin gibi rakamlar 27 bin gibi rakamlar açıklanmaya başlayınca bu konunun vahameti de ortaya çıkmış oldu. Dolayısıyla bu anlamda da vatandaşlarımız daha ciddi bir önlem sürecine geçti. Ama tabi bugüne kadar kaybedilen çok vatandaşımız oldu. Yani sanki rakamlar azmış açıklandı. Çok önemli bir konu değilmiş normal hayatınıza devam edin şeklinde bir algı oluşturuldu. Bunun sonucu da yine vatandaşımıza çıktı. Kongremizi gerçekleştirirken tüm pandemi koşullarına dikkat ederek valiliklerden izin alarak bu konuda, çünkü biliyorsun toplu bir etkinlik yapılıyor, Yüksek Seçim Kuruluna tabii bir süreç bu. Bunlara dikkat ederek bu süreçleri gerçekleştiriyoruz ama esnaf ziyaretlerinde ortaya çıkan şey şu, mesela bir vatandaşımız şunu söyledi sağlık sürecinin iyi yönetimine dair bir algı vardır biliyorsunuz ve ilk pandemi süreçlerinin başında. İlk başladığı zaman Sağlık Bakanlığı çıkıp bilgilendirme yapıyordu ama geriye dönüp baktığımızda o günden yanlış olduğunu bugün görüyoruz. Hasta sayısı ayrı işte Koronaya bulaşmış hastaneye yatmış vaka sayısı ayrı gibi  bir değerlendirme olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
“84 MİLYONLUK BİR ÜLKE, BİR KİŞİNİN KARARLARINDAN BÜYÜKTÜR”
Türkiye’nin iyi yönetilemediğine dile getiren Babaoğlan, “Aynı şekilde yine bir vatandaşımızın söylemi ekonominin çok iyi olduğu söyleniyordu. Ekonomi Bakanı istifa etti, biliyorsunuz İçişleri Bakanımız istifa etti, geri geldi. 9 aylık süreçten bahsediyoruz. Yine geçtiğimiz dönemlerde bu kadar pandemi varken vatandaşlarımız pandemi süreciyle uğraşırken Kanal İstanbul gibi bir sürecin ihalesi yapıldı. O nedenle de Ulaştırma Bakanı istifa etti. Baktığınız gibi bir ülkenin en önemli bakanlıklarıdır bunlar. Yani az önce söylediklerimi tekrarlayayım. Ulaştırma Bakanı, İçişleri Bakanı, Hazine Bakanı bunlar Türkiye de istifa etti. İkisinin istifası kabul edildi, birisinin istifası kabul edilmedi görevinin başına tekrar döndü. Yani 9 aylık bu süreç çok kötü yönetiliyor Türkiye’de. Hem sağlık açısından hem ekonomi açısından hem de vatandaşlarımızın taleplerini anlayıp onlara çözüm üretmek açısından. Hatırlayalım lütfen maskelerin dağıtımıyla ilgili bir kriz oluştu. Maskeler biliyorsunuz satılmayacak dendi, vatandaşların maskeye ulaşması gereken o ilk bir iki aylı süreçte ciddi bir hastalık yayılım süreci de oluştu. Zaten ekonomisi zayıf yakalanmıştı Türkiye’nin bu sürece. Bununla birlikte sağlık gibi hayatı bir konuda böyle ihmaller yapılınca artık can kayıplarımız ciddi oranda arttı. Biz de bunu oldukça tüm kongrelerimizde, Sn. Genel Başkanımız, bizler katıldığımız tüm programlarda söylüyoruz. Bu rakamların doğru olmadığını, gerçekleri vatandaşlara açıklayın, gerçekleri vatandaşlardan saklamayın çünkü vatandaşımızın sağlığı en önemli konudur. Bizim vatandaşımızın sağlığını korumamamız gerekir. Bu konu da bile yanlış bilgilendirildiğimiz ortaya çıktı ne yazık ki. Artık geldiğimiz noktada Türkiye gerçekten yönetilemiyor diyoruz. Bunu vatandaşlarımız bize söylüyor. Yani Türkiye yönetilemiyor, anlık kararlarla Türkiye’ye yön verilmeye çalışıyor ama 84 milyonluk ülke bir kişinin kararlarından büyüktür. Yani 84 milyon insan yaşıyor bu ülke de ve bu insanlarımızın hepsinin birçok problemi var bunları sayenizde görüyoruz. Ama bir kişi bunların hepsine karar vermeye çalışıyor. Anlık kararlarla yönetmeye çalışıyor. Sonuç da ortada” diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR