Anket sonuçları açıklandı! Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Saadet Partisi seçmeni hangi ittifakı istiyor?

Siyaset 18 Ağustos 2020 17:07
Videoyu Aç Anket sonuçları açıklandı! Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Saadet Partisi seçmeni hangi ittifakı istiyor?
A
a

Anket sonuçları açıklandı! Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Saadet Partisi seçmeni hangi ittifakı istiyor?

İstanbul Araştırma Şirketi'nin son anket sonuçlarına göre Gelecek Partisi ve DEVA Partisi seçmeni, Millet İttifakı içerisinde olmak istiyor. AKP ve MHP Cumhur İttifakı'ndan, CHP ve İYİ Partililer de Millet İttifakı'ndan memnun.

İstanbul Ekonomi Araştırma'nın ittifaklarla ilgili anketinde çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Katılımcılara ''Tercih ettiğiniz partinin hangi ittifak içerisinde yer almasını istersiniz?'' sorusu yöneltildi.

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından 4-5 Ağustos 2020 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1506 kişi ile yapılan ankette, yeni siyasi partilerin ve hareketlerin ortaya çıktığı bu dönemde seçmenler partilerinin bulunduğu ittifaklardan memnun olup olmadığı ve bir ittifaka dahil olmayan partilerin seçmenlerinin ittifaklar konusunda ne düşündüğü sorularının yanıtı arandı.

CUMHUR İTTİFAKI DA MİLLET İTTİFAKI DA MEMNUN

Anketin ilk bölümünde “Bu Pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna AKP veya MHP yanıtını veren katılımcılara partilerinin Cumhur İttifakı içerisinde bulunmasından memnun olup olmadıkları soruldu.

Sonuçlara göre AK Parti ve MHP seçmenlerinin yüzde 99,4 gibi çok büyük bir çoğunluğu, partilerinin Cumhur İttifakı içerisinde bulunmasından memnun olduğunu belirtti.

Benzer bir şekilde “Bu Pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna CHP veya İYİ Parti yanıtını veren katılımcılara da partilerinin Millet İttifakı içerisinde bulunmasından memnun olup olmadıkları soruldu.

Sonuçlara göre CHP ve İYİ Parti seçmenlerinin yüzde 97,8 gibi büyük bir çoğunluğu, partilerinin Millet İttifakı içerisinde bulunmasından memnun olduğunu ifade etti.

DEVA PARTİSİ, GELECEK PARTİSİ VE SAADET PARTİSİ SEÇMENİ MİLLET İTTİFAKI'NI İSTİYOR

Ankette, “Bu Pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna ittifakların dışında kalan partileri seçen katılımcılara, partilerinin hangi ittifak içerisinde yer almasını istedikleri de soruldu.

Genel sonuçlara göre bu kategorideki katılımcıların yüzde 66’sı partilerinin Millet İttifakı içerisinde yer almasını istediklerini belirtirken, bu oran Cumhur İttifakı için yüzde 1,7 oldu.

Katılımcıların yüzde 32,2’si ise partilerinin herhangi bir ittifak içerisinde yer almasını istemediğini belirtti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR