Ahmet Akın Trend Medya’ya Konuştu.!

Gündem 18 Kasım 2020 14:43
Videoyu Aç Ahmet Akın Trend Medya’ya Konuştu.!
A
a
CHP Enerji ve Alt Yapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın,
"OTURDUĞUMUZ MASANIN HAKKINI VERMEMİZ GEREKİYOR"
"FATURAYI HEP MİLLET ÖDÜYOR"

CHP Enerji ve Alt Yapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın,  Trend Medya’nın YouTube kanalında, "Plansız programsız enerji politikaları var. Yekten mekanizmasının yarattığı büyük bir yük var. Faturalar üzerinden yüzde 25 daha fazla para alınıyor vatandaştan. Biz iktidara geldiğimiz de bu yüzde 25 i tamamen ortadan kaldıracağız. Orada oturduğumuz masanın hakkını vermemiz gerekiyor. Avrupadan doğalgazı Tam iki katı fiyatına alıyoruz. Faturayı yine millet ödüyor" dedi.

"YEKTEN MEKANİZMASI ŞUANDA MİLLETİMİZE VE SANAYİCİMİZE YÜZDE 25 FATURA ÖDETİYOR"
CHP Enerji ve Alt Yapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Yekten makenizma nedeni ile iktidarın yanlış politikalarıyla birlikte vatandaşın yüzde 25 daha fazla fatura dediğine dikkat çekti.  Akın, "Gittiğimiz her toplantılara bize sorulan ilk soru faturalar oldu. Ekonominin üzerindeki en büyük engelin elektrik faturaları, doğalgaz faturaları, sanayicimiziden tutun sanayicimiz üzerinde yükler var, plansız enerji politikaları var, yekten mekanizmasının yarattığı büyük bir yük var. Ki yekten mekanizması şuanda milletimize ve sanayicimize yüzde 25 fatura ödetiyor. Yani bu ne demek, yüzde 25 fatura ödemek ne demek oluyor. Ben size söylüyüm yüzde 25 daha fazla bir maliyet demek. Ve bu da gittiğimiz yerlerde karşımıza çıktı ve bizde bunlara çözümlerimizi ne yapılması gerektiğini anlattık. Ve mevcut sistemdeki sıkıntıları anlattık. Ve kendilerini bu konu ile ilgili yaptığımız çalışmalarımıza ikna ettik" dedi.

"TEKNOLOJİYİ GÜNEŞİN ÜZERİNE YÜKLEYECEĞİZ"
Yekten mekanizması hakkında bilgi veren Akın, iktidara geldiklerinde bu durumu nasıl düzenlyeceklerini de anlattı. Akın şöyle konuştu:
"Biz ne yapacağız. Biz iktidara gelir gelmez bu hidro elektrik santrallerin yekten mekanzmasından çıkarılmasını sağlayacağız. Ki zaten onlar yıllardır süregelmiş bir sistem ve artık bedelini ödemiş bir sistem. On yıldır ödüyor. Bunu sağlayacağınız için direkman faturalarda yüzde 25 lik bir indirim olacak. Yani normale dönecek. Daha sonrasında teknoloji yoğun güneşin üzerine bunu yükleyeceğiz. Yani güneşten maksimum derecede yararlanmak için bu desteğe harcayacağız. Biz çok gerilerde kaldık. Bakanlığın hedefleri var. İşte 15 bine çıkacaktı şuanda yedi bin megavatta. Yani bunları planlı gitmek gerekiyor. Yekten mekanizması bunların bir kısmının  Türk lirası bazında olması lazım, Çünkü fiyatlar Türk lirasına endeksli olduğu için fiyatlandırmada yüzde 25 dolar bazı üstte gittiğinden dolayı yine faturasını millete ödetiyorlar. Artı olarak ülkemizde üretim var bir de tüketim var. Yani arz talep dengesinde büyük farklılıklar var. Neredeyse iki katı fark var. Neden var? Çünkü inşaat ekonomisine dayalı bir enerji politikası olduğu için inşaatları yaptırıyorlar enerji politikasını ona göre ayarlıyorlar. Daha sonra biz millet olarak yekten mekanizması üzerinden inşaatın tuğlasına para ödüyoruz. Teknolojiye para ödemiyoruz. Bunu kesinlikle ayrıştırmamız lazım."
"ŞUANA KADAR GELDİĞİMİZ NOKTA 2007 YILI"
Yüzde 30 a yakın enerji potansiyelimizin lduğunu ancak bunun kullanılmadığına dikkat çeken Akın, "Birde şu var enerji verimliliği var. Bütün dünyada olduğu gibi . Birde üstüne üstlük yüzde 30 a yakın bir enerji verimliliği potansiyelimiz var. Bunu da kullanmıyoruz. İktidar her yıl açıklıyor. Enerji verimliliği projeleri. Enerji verimliliği mekanizması. Hiçbir şey yok. Her seferinde revize ediyor. Şuanda geldiğimiz nokta 2007 yılıdır. Biz şuanda ülkenin enerji politkalarında 2007 yılındayız. O hedeflere anca gelebilmişiz. Bunun yanında ne var. Ülkenin ve ülkeyi yönetenlerin bakış açısı var. O bakış açısı şu: 83 milyon vatandaşımız var diyor iktidar. Bana ne vereceksin diyor. Benim 83 milyon kişi elektrik kullanıyor, enerji kullanıyor bana ne vereceksin diyor. Aslında söylemesi gereken bu bir haktır. Hava gibi su gibi, 83 milyonun hakkıdır. Enerji fiyatlarını ucuzlatmak için ne yapabiliriz? Bizim bu kadar potansiyelimiz var demesi lazım. Ve sonunda da geldiğimiz noktada plansız programsız..." dedi.
"BAĞIMLILIĞIMIZ HER GEÇEN YIL ARTIYOR"
Bağımlılığın geçmiş yıllara oranla daha da arttığının altını çizen Akın şunları söyledi:
"Plansız programsız enerji politikalarının geldiği nokta da bedeli siz ödüyorsunuz. Ayrıca 83 milyon ödüyor. Yani bizim bağımlılığımız azalıyor mu hayır azalmıyor çoğalıyor. 1991 yılında olan yüzde 67 olan bağımlılığımız şimdi 77.4. Birde ucuzluyor mu hayır, bu kafayla giderlerse ucuzlamayacakta. Neden. İhale yapıyoruz. Diyoruz ki biz ler nükleersantral yapıyoruz. Diyoruz. santral yerli deyip kandırıyoruz insanları. Nükleersantralin sisteminden kullanımından civatasına kadar yabancı. Verdiğimiz garanti var. Ne garanti veriyoruz. 12.35 dolar 15 yıl süre ile. Sonra bunun parasını kim ödeyecek millet ödeyecek. Yani yekten yapıyorsun milet ödüyor, santral yapıyorsun millet ödüyor. Sanayici ödüyor. Bu nasıl ucuzlayacak?"
"FATURAYI YİNE MİLLET ÖDÜYOR"
Avrupadan doğalgazı iki katı fiyatla satın alındığını vurgulayan Akın, "Orada oturduğumuz masanın hakkını vermemiz gerekiyor. Tam iki katı fiyatına alıyoruz. Faturayı yine millet ödüyor" dedi. Akın, "Artık bu ülkede elektrik değil faturaları çarpıyor dedim. Hakikaten öyle. Doğalgaza bakıyorsunuz avrupanın iki misli doğalgaz parası ödüyoruz. Herkes yüz dolara alıyor. Biz 200 dolara alıyoruz. Neden alıyoruz efendim. Madem biz öngörüsü yüksek bir anlayış ile bu ülkeyi yönetiyoruz. Madem liyakatle yönetiyoruz.Şimdi 4 yüz 5 milyar metrküplük kaynak açıklandı. Biz kendimizi yırtıyoruz. Diyoruz ki tamam müjde dediniz müjdeyi artık yeter Allah aşkına yandaşa değil vatandaşa verin dedik. O yetmedi hemen kanun getirdiler. Meclise girmiş kanun torba yasa ile. Burada bu taşı aradan kaldırıyorlar doğalgazı özel bir şirket çıkartacak. iddia ediyorum özel şirketin kim olacağını bizim beş kişiden bir tanesi olacağını düşünüyorum bakalım göreceğiz. Şimdi Allah aşkına müjdeyi verdiniz. Tamam güzel de. İnsan müjde verirken bir indirim yapmaz mı? Derken yüzde 34 zam geldi. Yani şimdi ben ne diyim. Müjde diyorlar zam geliyor. Açıklama yapıyorlar milletin üstüne yük biniyor. İşte onun için bizler diyoruz ki açık, şeffaf olalım diyoruz. Soru soruyoruz ticari sır diyorlar. Diyoruz ki ülke de kamunun payı hiç kalmadı. Gelin enerji kooperatiflerini hep birlikte belediyelerimiz öncülüğü ile kuralım diyoruz. Onunda önüne engel koyuyorlar. Sonra çıkıyorlar bizim enerji politikamız millidir, yerlidir. Buna en güzel cevabı geçen gün pazarda koluna girdiğim bir teyzem verdi. Teyze dedim bu ülkede enflasyon yüzde 12 diyorlar dedim. O da bana hadi git ordan herşey iki katı arttı dedi. Yani kandırmaca aldatmaca, beceriksiz politikaların sonunda işte aldatmaca ama faturayı malesef 83 milyon ödüyOr. İşte biz bunları anlatıyoruz" ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR