80 DARBESİNDE YAŞADIKLARINI ANLATAN BAŞKAN TIKIZ, DUYGU DOLU ANLAR YAŞADI

Gelecek Partisi 26 Kasım 2020 11:50
Videoyu Aç 80 DARBESİNDE YAŞADIKLARINI ANLATAN BAŞKAN TIKIZ, DUYGU DOLU ANLAR YAŞADI
A
a
Katıldığı canlı yayında, siyasi hayatından bahseden Gelecek Partisi Balıkesir İl Başkanı Mehmet Tıkız, 1980’de gerçekleşen darbe sırasından yaşadıklarını anlatırken duygu dolu dakikalar yaşadı.
 Gelecek Partisi Balıkesir İl Başkanı Mehmet Tıkız, sosyal medya üzerinden katıldığı bir canlı yayında 1980 darbesinde yaşadığı zorlukları anlattı. Anılarını anlatırken duygusal anlar yaşayan İl Başkanı Tıkız, maruz kaldıkları zorlukların aileleri tarafından fark edilmemesi için verdikleri mücadeleyi dile getirdi.  
“İÇERİDE BİZİ KARIŞTIR, BARIŞTIR DİYEREK KAVGA ETTİRDİLER” 
 Dönemin ülkücülerini ve solcularını kavga ettirmek için aynı koğuşlarda tuttuklarına değinen ve anılarını anlatırken duygusal anlar yaşayan Başkan Tıkız, “Çok büyük bir hayat mücadelesi verdik. 1980’de o dönemin devrimcileri de ülkücüleri de cezaevlerinden çıktığında, insanlar bunlara selam vermez deniyordu ama onlar da biz de çok büyük mücadeleler verdik, hayata intibak edebilmek için. Bunları anlatırken aklıma ne geldi biliyor musunuz? Biz cezaevinde yatarken o günün darbe hükümeti solcularla, ülkücüleri aynı koğuşa koyuyor. ‘Karıştır, barıştır’ yani bizi karıştırıyorlar bunu da dışarıya bu şekilde lanse ediyorlar. Az önce ülkücülerle devrimcilerin kaderini anlatırken aklıma gelen esas annem oldu. Solcuların annesi, benim annem oldu. İçeride bizi ‘karıştır, barıştır’ diye bir koğuşa koyarak kavga ettirirken, esasında bir gün şöyle dedim, ‘Arkadaşlar bakın bugün ziyaret günü, dışarıda kavga ettik içeride de hala kavga ediyoruz. Yatarken, falçatalar elimizde, nöbet tutuyoruz.’ Yani o zaman bana ağır hakaretler falan yapılırdı, yapın dedim ama bugün yapmayın. Ziyaret günü hep birlikte ziyarete gideceğiz. Cezaevinin önünde kara, çamurda bekleyen annelerimizin, bacılarımızın bizim buradaki kavgalarımızdan haberleri yok. Dışarıdaki annelerimizin hatırına şu kavgaları bırakalım dedim. İnanır mısınız? O bizim Buca cezaevindeki kavgalarım, o gün son buldu” dedi.
“SANA MI KALDI MİLLETİ BARIŞTIRMAK”
 Yeni geldiği koğuşunda kavgaları bitirdiği için sorguya çekildiğine değinen Tıkız, “Dışarıda annelerimize dedik ki biz ardık kavgayı bıraktık kavga etmiyoruz diye içeriye girdiğimizde, bizim havalandırmalarımız vardı, orta boy bir bahçe. Şamyalden yaptığımız plastik toplarımız vardı, koca koca adamlarız, meşhur solcular, meşhur ülkücüler biziz. Hadi bir maç yapalım artık madem diyerek maç yaptık ama şaka maka çok güzel bir maçtı. 15 dakika sonra jandarma paldır küldür içeriye girdi. Ben de yeni gelmiştim Buca cezaevine, girerken bir sorunum olup olmadığı soruldu, bir şeyimin olmadığı anlaşılınca da kavgaya dayanıklı diye 7. koğuşa verdiler. Jandarma girdi içeriye, Mehmet Tıkız dediler, gittim, beni götürdüler. ‘Senin bu koğuşa geleli ikinci günün, sen ortalığı karıştırdın’ dedi. Hayır komutanım karıştırmadım, barıştırdım dedim. ‘Ulan sana mı kaldı milleti barıştırmak’ dedi. Biz bu günlerden geçtik” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR