Mersin

10 bin kişi oturup denizi mi seyredelim?

Büyükşehir’in Belediyesi’nde çalışan işçilerin siyasi görüşleri ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle başka ilçelere sürgün edildiğini iddia eden MHP’li Mahmut Tat’a tepki gösteren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, sürgün iddialarını yalanlayarak, “Herkes gelsin Mersin merkezde sahilde denize nazır bir oda verelim, 10 bin kişi otursun denizi seyretsin. Memlekete kim hizmet edecek?” dedi

10 bin kişi oturup denizi mi seyredelim?

10 Temmuz 2019 17:37
-A

+A

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2019 Yılı Temmuz Ayı Toplantısı birinci birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan toplantıda idare tekliflerine ait 14, komisyon raporlarına ait 5 ve gündem dışı 4 madde olmak üzere toplam 23 madde görüşüldü. Sert tartışmaların yaşandığı toplantıda MHP’li Mahmut Tat,
31 Mart seçimlerinin ardından belediyeden işçi çıkarıldığı, bulundukları yerlerden başka ilçelere gönderildikleri yönündeki iddiaları bir kez daha meclis gündemine getirdi.
 
TAT: “İŞÇİ VE MEMURLAR EZİYET GÖRÜYOR”
 
Konuyla ilgili mecliste söz alan MHP Grup Başkanı Mahmut Tat, daha önce de Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan bazı işçi ve memurların eziyet gördüklerini dile getirdiklerini söyledi. Bu yöndeki iddiaları bir kez daha gündeme taşıyan Tat, “Zaten geçimini zor yapmakta olan işçi kardeşlerimizin görmüş olduğu eziyetlerden bahsetmiştik, kabul edilmemişti. Ama Anamur’da çalışan bir işçinin Gülnar’a, Mut’a, Çamlıyayla’ya sürülmesinin bir izahı olamaz. Yine en az limitle çalışan bu arkadaşlarımızın dünden bugüne eziyet görmeleri, çok önemli suçları işlemedikten sonra işten çıkarılmaları, özellikle seçim öncesi sosyal medyalarındaki bazı ifadelerinden dolayı sorguya çekilmeleri, işten çıkarılmaları söz konusu. Biz, çalışan emekçi kardeşlerimizin gerekçe gösterilmeden, önemli nedenler olmadan işten çıkarılmalarına hep karşı geldik. Bu düşünceyle 2014 de dahil işten çıkarılanların işe tekrar alınmalarını istiyoruz. Ayrıca, bazı çalışanlar çağırılarak 31 Aralık 2019’da sözleşmesi bitecek şekilde yeni sözleşmeler imzalattırılıyor. Bunun doğru olmadığını düşünüyoruz” diye konuştu. MHP’li Meclis Üyesi Mehmet Topkara da seçim öncesinde sosyal medyadan siyasi paylaşımlar yaptıkları gerekçesiyle bazı çalışanlar hakkında tutanaklar tutulduğunu söyledi. Mut’ta çalışırken Çamlıyayla’ya ot biçmeye, mezarlık beklemeye gönderilen işçiler olduğunu dile getirerek, Seçer’e, “Sizin gösterdiğiniz hassasiyetin ekibiniz tarafından yeteri kadar gösterilmediği düşüncesiyle konuyu gündeme getiriyoruz” dedi.
 
 
“BU, BANA YAPILAN ÇOK BÜYÜK BİR HAKSIZLIK”
 
MHP’li Tat ve Topkara’nın iddialarına yanıt veren Başkan Seçer, işçi çıkarma iddialarının daha önce de gündeme geldiğini hatırlatarak, “Sanki Büyükşehir Belediyesi, haksız, hukuksuz, gereksiz, siyasi tercihlerinden dolayı insanları ekmeğinden ediyor gibi bir hava oluşturulmaya çalışılıyor. Bu, bana yapılan çok büyük bir haksızlık. Sayın Tat, bu iddiayı anlatırken, bunun benim tarafımdan yapılmayacağını en iyi kendisi biliyor. Bunu kendi gözüyle görmemiştir, sabit olarak tespit etmemiştir. Gidip araştırıp, ‘hakikaten böyle bir şey var’ diyerek kendi vicdanını rahatlattığını düşünmüyorum. Ama mevkisi gereği partili arkadaşlarından yoğun baskı vardır. Ahmet efendi işten alınmış ama doğruyu söylemez ki; ‘Ben çok çalışkandım ama belediye başkanı o kadar kötü bir adam ki, benim gibi çalışkan bir adamı ekmeğinden etti’ diye anlatır. Demez ki, ‘Benim işle güçle akalam yok. Benim içim dışım fitne fesat. Ben, çalıştığım kurumu her gün provoke ediyorum, orada huzursuzluk yapıyorum, disiplini sıkıntıya sokacak hareketler yapıyorum’. Bizler olgun insanlarız. Bunları burada gündeme getirirken lütfen siyasi olarak birbirimizin bileğini bükme saikiyle yapmayalım. Yoksa burada yol alamayız. Benim bu konulara bakış açımı biliyorsunuz. Lütfen şunu söylemeyin; ‘Mut’a, Gülnar’a, Anamur’a sürgün edildi’. Siz, Anamur’a Mut’a, Gülnar’a hakaret ediyorsunuz. Oralar Mersin ili sınırlarında değil mi? Benim görev alanım değil mi? Biz elemanları alırken, Mersin’in şu noktasında, bu noktasında çalışamazsın diye bir protokol mu yapıyoruz? Ne kadar güzel! Herkes sosyete, gelsin masa başında çalışsın. Mut’ta kim çalışacak, otu kim biçecek, sineğin ilaçlamasını kim yapacak, temizliği kim yapacak? Herkes gelsin Mersin merkezde sahilde denize nazır bir oda verelim, 10 bin kişi otursun denizi seyretsin. Memlekete kim hizmet edecek? Eğer biz, ‘bu bizim adamımızdır, başka tarafın adamıdır’ diye kategorize ederek yapıyorsak ve bunu tespit etmişseniz ve kendiniz de inanıyorsanız gelin benimle bunu konuşun. Bir haksızlık olmuşsa ilgili ararız, yapmayın deriz. Bu tip değerlendirmeler yapmayı mecliste uygun görmüyorum.”
 
“NAZIM İMAR PLANI’NDA HASSASİYETLERİMİZ VAR”
 
Çavuşlu Deresi’nde DSİ tarafından bir süredir devam eden çalışmaların sona erdiği ve MESKİ’nin çalışmalara başlaması gerektiği yönündeki taleplere yanıt veren Seçer, sorunları çözmek için belirli bir plan dahilinde hareket edeceklerini sözlerine ekledi. Başkan Seçer, “Bir mali sıkıntımız olabilir ama hizmetlerde bir başarısızlık olursa bir can simidi gibi buna yapışmayız. Öyle bir hafiflik içerisinde olmam. Şikâyet etmek için gelmedik. Kaynaklarımızı akılcı şekilde kullanıp Mersin’e hizmet etmek istiyoruz. Şartlar ve koşullar ne olursa olsun bu yatırımlar ve hizmetler peşi sıra gelecek. Takdir edersiniz ki bunlar akşam düşünüp sabah uygulamaya koyacağımız projeler değil. Belirli bir süreç içerisinde yapılacak şeyler. Biz iyi şeyler yapmak istiyoruz. Seçimi şimdi düşünmüyoruz. Beş yıl sonra seçimi düşünüyoruz. Ülkenin mali durumu, toplumsal gerginlik ortada. Siyasi beklentileri Mersin’i heba ederek, olumsuz anlamda faturayı Mersin’e çıkararak, Mersin’e heba etmeyelim. Beş yıl önemli bir süre” diye konuştu. 1/5000 Nazım İmar Planı’nın otoban bağlantısından itibaren Tarsus istikametinde kalan kısmın hayata geçirilmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Seçer, bu konuda hassas olduklarını söyledi. Seçer, “Daha çok işyeri, sanayi yatırımlarını ilgilendiren bir bölüm olduğu için son derece önemli. Ben de gayret ediyorum. Bizden önceki yönetim bunu ihale etmiş, 5000’lik plan çalışması bitmiş. Bunun sunumu da bize yapıldı ancak şimdi Koruma Kurulu, Tarım, DSİ gibi kurum görüşleri bekleniyor. 1/5000’lik Nazım İmar Planı’nda kamuoyunu buna hazırlamak önemli bir nokta. Bu konuda arkadaşlarımı uyardım. Konuyla alakalı STK’ların da görüşünü almak gerekiyor. Bunun bir ayarını tutturmak lazım. Onlarla konuşalım ama suistimal edilmesine müsaade etmeyelim. Ortalama bir yöntem belirlemek lazım. Kamuoyunun önüne geldiği zaman bu yanlış olmuş diye pandomim kopmasın. Herkes bizim üzerimize gelmesin, herkes bunu göğüslesin. Bu son derece önemli. Ben de 1/5000’lik planın bir an önce gerçekleşmesini istiyorum çünkü Büyükşehir Belediyesi’nin de içinde olacağı önemli yatırımlar var, seçim vaatlerimiz var. Bunları o bölgelerde yerine getireceğiz. Uygulama planlarının da bir an önce devreye girmesi için ilçe belediyeleri de çalışacak. Bir an önce ayrım yapmadan siyasi partiler gelsin buna el versin. Her zaman söylüyorum benim kafamın arkasında gizli bir ajanda yok. Onun için rahat olun” dedi.
 
KURBAN KESİMİ ÜCRETSİZ
 
Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından Kurban Bayramı’nda mobil kesim üniteleri ve kesimhanelerde vatandaşlara verilen kurban kesim hizmetinin ücretsiz olması ile ilgili madde görüşülerek ilgili komisyona havale edildi. Komisyonlarda görüşülecek olan madde kabul edilirse hayvan kesim ücreti Kurban Bayramı’nda ücretsiz olacak. Öte yandan Meclis gündeminde yer alan Çamlıyayla Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan “5. Geleneksel Çamlıyayla İğne Oyası” ve “5. Uluslararası Çamlıyayla Motor (Motofest) Festivali”ne, Erdemli Belediyesi tarafından 34.’sü gerçekleştirilecek olan “30 Ağustos Zafer Bayramı ve Güreş Etkinlikleri”ne, Tarsus Belediyesi tarafından yapılacak olan “Doğa Festivali”ne maddi destek verilmesi ile ilgili maddeler de görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi. Meclis’in dilek ve temenniler kısmında ilçe belediye başkanları görev alanlarındaki sıkıntıları Başkan Seçer ile paylaştı. İlçe belediye başkanlarının ilçeleri ile eksikleri dinleyerek not eden Seçer, sorunların en kısa sürede çözüleceğini vurguladı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku