"Zaferin 949. yıldönümü"

Gündem 26 Ağustos 2020 16:28
Videoyu Aç "Zaferin 949. yıldönümü"
A
a

"Zaferin 949. yıldönümü"

Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Hamit Karış, Malazgirt Zaferi’nin 949. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Şanlı destan ile beraber Anadolu’nun kapılarından bütün cihana Hakkı üstün tutan bir medeniyetin yayıldığını belirten Karış, Malazgirt Zaferi’nin Türk tarihi açısından dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Hamit Karış, yazılı açıklamasında şunları kaydetti: “Malazgirt Savaşı, 26 Ağustos 1071’de Muş’ta bulunan Malazgirt Ovası’nda meydana gelmiş, Selçuklu Sultanı Alparslan ve Doğu Roma İmparatoru Romen Diyojen arasında gerçekleşmiştir. Önemi itibariyle; Malazgirt Savaşı, Anadolu’da hakkın hâkim olmasını sağlamış olan meydan savaşıdır. Aynı zamanda Malazgirt Savaşı, Selçuklulara Anadolu’nun tapusunu vermiş, Peygamber Efendimiz(s.a.v) tarafından müjdelenen İstanbul’un Fethi’ninde kapıları aralanmıştır.
Selçuklular ile beraber Anadolu’ya bin yıl hâkim olacak huzur ve hoşgörü ortamı gelmiştir. Zira Selçuklular, seferlerinde istilaya girişmiyor, yerleşim yerlerini tahrip etmiyor, halka zulmetmiyor, hedef olarak Doğu Roma askeri mevkilerini alıyordu. Selçukluların bu politikası, Doğu Roma bünyesinde bulunan ve Doğu Romalı olmayan toplumların üzerinde olumlu bir etki bırakıyordu. Buda Doğu Romalı idareciler için daha büyük bir tehlikeydi. Zira, aidiyet hissi bulunmayan bu toplumların Selçuklu idaresini tercih etme olasılığı onlar açısından daha da tedirgin edici bir sorun olarak görünüyordu. Büyük bir şevk ve azimle, Anadolu’nun kapılarını zorlayan Selçuklu ordusu sayesinde, şanlı Malazgirt Zaferi ile Anadolu’da İslam Mührü vurulmuş ve fethedilen yerlerde yaşayan halka karşı hoşgörülü yaklaşımlar ile de gönüllerin fethi sağlanmıştı.Bu vesile ile şanlı zaferlerimizde şehit olan ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyoruz."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR