"Utancın yıl dönümü"

Ak Parti 27 Mayıs 2020 18:09
Videoyu Aç "Utancın yıl dönümü"
A
a

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Belediyesi Meclis Üyesi Hasan Tüzün 27 Mayıs'ın yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

27 Mayıs 1960 darbesinin tarihimize kara bir leke olarak geçen, cumhuriyet tarihinin ilk askeri darbesi olduğunu kaydeden Tüzün, "Milli iradeyi hiçe sayarak iktidarı gasp etme amacıyla yapılan bu alçak girişim, bir milletin yükseliş hikâyesini hazmedemeyip engel olma hedefiyle dış güçlerin toplum mühendisliğinde gerçekleşmiştir. Milleti özünden koparmak isteyen, tarihimize, kültürümüze, medeniyetimize düşman bir kesim, hem bu alanda hem de yatırımlar konusunda Türkiye’nin önünü kesmek istese de, Menderes ile birlikte bu düzen değişmiştir. Siyasal ve toplumsal hayatta hâkim süren atalet, milletimizin gönlünde taht kuran Adnan Menderes ile birlikte son bulmuştur. Tıpkı bugün olduğu gibi o günlerde de Adnan Menderes’in Türkiye’nin ufkunu açan ve şaha kaldıran icraatları şüphesiz birilerini rahatsız etmiştir. Yalan ve iftiralarla darbeye zemin hazırlayan cuntacı zihniyet meşru hükümete tehditler savurmaktan geri kalmamıştır. Bu tehditler sonrasında darbe ile iktidardan edilen meşru hükümet, hukuki zeminde karşılık bulmayan bir mahkemede vesayetçi hâkimler tarafından darağacına gönderilmiştir" dedi.
 
Tüzün mesajını şu şekilde sonlandırdı:
"Askeri idare, başında Cemal Gürsel’in olduğu Milli Güvenlik Konseyi’nin yönetiminde Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakan Adnan Menderes’in de içinde olduğu siyaset, akademi ve askeri mecradan birçok tutuklama yaptı ve Adnan Menderes ile Bakanlarından Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan idam edildi. 27 Mayıs 1960'taki Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk askeri darbesi ile birlikte daha sonra gerçekleşen darbe ve darbe girişimleri tarihimizde kara leke olarak yerini almıştır. Ülkemizde askeri darbe dönemi sona ermiştir. Bunu 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine karşı milletimizin vatan sevgisi ve imanla cansiperane duruşundan anlıyoruz. Ancak ekonomik ve sosyal darbe tehlikesi her zaman vardır olacaktır da. Askeri darbeyle istediklerini elde edemeyenler ekonomik yoldan ya da Milli ve manevi değerlere saldırarak milletimizi bölmeye çalışmaktadır. Devleti yönetenler gerekli tedbirleri almalı bu tür saldıralara mahal vermemeli vatandaşı her anlamda korumalıdır."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR