"Tüm gezi şehitlerini, direnişin 7. yıldönümünde bir kez daha saygıyla anıyoruz"

CHP 31 Mayıs 2020 20:15
Videoyu Aç "Tüm gezi şehitlerini, direnişin 7. yıldönümünde bir kez daha saygıyla anıyoruz"
A
a

Devlet ve Kültür eski Bakanı, CHP 26. Dönem Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Gezi Parkı olaylarının 7. yılında hayatını kaybedenleri andı.

Yazılı bir mesaj yayınlayan Sağlar, "Ülkede kurulmaya çalışılan tek adam rejimine, kalıcıllaştırılmak istenen baskıcı, faşizan uygulamalara, haksızlığa hukuksuzluğa, demokrasinin rafa kaldırılmasına, insan haklarının yok edilmesine, doğanın katledilmesine ve gericiliğe isyanın adı olan ve milyonların var ettiği Gezi Direnişi’nin üzerinden 7 yıl geçti.
Gezi parkında başlayan direniş, o dönem için 10 yıldır ülkeyi yönetmekte olan AKP iktidarının emperyalist politikaları, anti demokratik uygulamalarının bir sonucu olarak halkta oluşan birikimlerin Türkiye’nin dört bir yanında sokaklara yansımasına sebep olmuştu.
Yaratılmak istenen tek adam rejimi ve buna biat eden tek tip insan modeline uygun olarak dizayn edilmek istenen korku imparatorluğuna karşı demokrasiyi, özgürlükleri ve barışı savunan halkımızın bu eylemlerde barışçıl bir ruhla ortaya koyduğu eylemler, verilen talimatlarla güvenlik güçlerince hukuk ve insanlık dışı uygulamalarla engellenmek istenmiş, silah dahil her türlü faşizan baskı uygulanmıştır.
Bugün de bizim sorumluluğumuz, halkın direnişle açtığı bu yolda yürümek, demokrasiyi, eşitliği ve özgürlüğü yeşertebilmek için mücadele etmektir. Bu vesile ile olaylarda hayatını kaybedenleri bir kez daha minnetle anıyorum" ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR