“KREDİ FAİZLERİ VE İŞSİZLİK VURDU”

Mersin 15 Mart 2021 16:27
Videoyu Aç “KREDİ FAİZLERİ VE İŞSİZLİK VURDU”
A
a
ERMAR EMLAK SAHİBİ SİDAR, KONUT SATIŞLARINDAKİ DÜŞÜŞÜ DEĞERLENDİRDİ:
“KREDİ FAİZLERİ VE İŞSİZLİK VURDU”
Konut satışlarında yaşanan yüzde 31,6 oranındaki düşüşe ilişkin Ermar Emlak Sahibi Muhammed Sidar, “Kredi faizlerinin yüksekliği ve pandemi döneminde ortaya çıkan işsizlik sektörü vurdu. Vatandaşlar ev alma düşüncelerini ikinci plana attı” dedi.
Türkiye’nin 2021 yılı Şubat ayı konut satış oranları açıklandı. Aynı ayın bir önceki yılına göre satışlarda yüzde 31,6 düşüş yaşanarak, satış 81 bin 222 oldu. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Ermar Emlak Sahibi Muhammed Sidar, pandemi dönemindeki ekonomik sorunların vatandaşı konut alımı noktasında zorladığını ifade etti. Sidar:
“YAZA ARTIŞ OLABİLİR”
“Kredi faizlerinin yüksekliği ve pandemi döneminde ortaya çıkan işsizlik sektörü vurdu. Vatandaşlar ev alma düşüncelerini ikinci plana attı. Aşağı yönlü bu akışın uzun bir süre daha terse dönmeyeceğini düşünüyoruz. Vatandaş öncelik olarak gündelik yaşantısındaki ihtiyaçlara odaklanmış durumda. Öte yandan evlenen genç sayısında da düşüş olduğunu düşünüyoruz. Gençlerin evlenmemesi de konut ticaretini etkileyen önemli faktörlerden. Bu düşüşler başta emlakçılar olarak, inşaat sektörünün de yavaşlamasına neden oluyor. Banka kredilerinin faiz oranlarının düşürülmesi, konut satışlarının artmasına yardımcı olacak. Ancak şu dönemde, özellikle altın gibi değerli yatırım yapan vatandaşların, yaz aylarına doğru satışları yeniden yükselteceğini göz önünde bulundurmalıyız. Yaz aylarına doğru artacak taleple, şu an durağan olan konut fiyatlarının yükseldiğine tanık olabiliriz.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR