“İnsanlar Hastaneye Gidip AIDS Testi Yaptırmaya Korkuyor”

AKP 7 Aralık 2019 17:11
A
a

Mersin Büyükşehir Belediyesi 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle 2-3 Aralık’ta Mersin Üniversitesi’nde broşür, sticker ve afiş ile birlikte prezervatif dağıttı. Prezervatif dağıtımına Ülkü Ocaklarından bir grup tepki gösterdi.

“İnsanlar Hastaneye Gidip AIDS Testi Yaptırmaya Korkuyor”
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle 2-3 Aralık’ta Mersin Üniversitesi’nde broşür, sticker ve afiş ile birlikte prezervatif dağıttı. Prezervatif dağıtımına Ülkü Ocaklarından bir grup tepki gösterdi. 
 
Tepkiler çığ gibi büyürken, AIDS’in dünya genelinde ciddi bir halk sağlığı problemi olduğu ve çok tehlikeli bir hastalık olduğu biliniyor. 
 
Hastalıkla ilgili ilk ortaya çıktığı 1980’li yıllardan bu zamana kadar, gerek korunma gerek tedavi ile ilgili çok büyük gelişmeler kaydedildi. 
 
Edinilen bilgilere göre; Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu projeye bir küresel hedefin bir parçası olarak katılmış. T.C Sağlık Bakanlığı, Mersin Üniversitesi, Dünya Nüfus Fonu (UNFPA), Türkiye Aile Planlaması Vakfı ve SSK’lar ile birlikte bu projenin içinde yer almış. AIDS, dünyada olan bir problem. Küresel bazlı hareket edilmek zorunda. Bu ülkeler arası iş birliği yapılması gereken bir hastalık. Sağlık Bakanlığı’nın bir hareket planı var. HIV ile mücadele programı. Büyükşehir Belediyesi, Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezi (GDTM) açarak destek verdi. 20 Haziran 2018’den itibaren yürütülen bu projede, Vahap Seçer’i prezervatif dağıtmakla suçluyorlar fakat bu projeye 21.03.2018’de imza konulduğu öğrenildi. Türkiye’deki 6 merkezden bir tanesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi oldu. Hem gönüllü danışmanlık hizmeti veriyorlar, hem de ücretsiz test yapıyorlar. 
 
AIDS hastalığına yakalanan insanların damgalanma ve hedef gösterilme noktasında korktukları aşikar bir durum. Kanser olduğunuzu korkmadan ve çekinmeden söyleyebiliyorsunuz ama AIDS olduğunuzu söyleyemiyorsunuz çünkü bu sefer farklı algılanıyor. Sanki cinsel sapıkmışsınız, kötü bir ilişki yaşamışsınız gibi hissediliyor. Kaldı ki, bu hastalığın yüzde 50 oranında hangi yolla bulaştığı da pek bilinmiyor. O yüzden bu bir hastalık. Ancak insanlar, hastane veyahut sağlık ocağına gidip test yaptırmaya korkuyor. Bunlar yaşanmamış şeyler değil. Merkez açıldığından beri 350 civarı test yapıldığı ve 8-10 civarı pozitif vaka olduğu da gelen bilgiler arasında. Ülke bağlamında 40-45 bin AIDS taşıyıcı hasta var. Fakat şu an kayda giren sadece 20 bin civarı. Oranlayacak olursak kayıtlar da henüz sadece %40’ı var. AIDS hastalığı Batı ülkelerinde azalırken, Polonya, Romanya ve Türkiye gibi ülkelerde de geometrik bir şekilde artış göstermiş. 

 
AIDS, İlk ortaya çıktığında ölümcül bir hastalıktı. Fakat şimdi, sürekli ilaç kullanımıyla bebek sahibi dahi olunabiliyor. Şu an kronik bir hastalık. Nasıl şeker ve tansiyon da sürekli ilaç kullanılıyor, bu hastalıkta da ilaç kullanılması gerekiyor.  Ciddi bir ulaşılmamış ve tedavi altına alınmamış 25 bin gibi bir sayı var. Bu sadece tahmin edilen. Belki de daha fazladır. Bilimsel bir tahmin bu. Mersin Büyükşehir Belediyesi de bu noktada toplumun bilinçlenmesi açısından bu işe paydaş oldu.
 
Neden Mersin olarak bu işe girildi? Türkiye’de belli bir HIV haritası var. Güncellenen harita da en çok yoğunluk İstanbul, Ankara ve İzmir’de. Ondan sonra da bizlerin içinde bulunduğu iller geliyor. Harita da yoğunluk açısından ikinci sıradaki illerdeniz. Çünkü burası turizm kenti. Burası mültecilerin akın ettiği bir yer. Burası tarım kenti. Burası ticaret kenti. Mersin ili hepsini tek başına barındırıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bu projeye isteyerek, severek paydaş oldukları da öğrenildi. Ayrıca, bu projenin kondomun maliyeti de dahil para harcamadığı gelen bilgiler arasında. 
 
AIDS testi denilen hızlı test sağlık bakanlığından ücretsiz geliyormuş. Yine bir masraf yok. Tepkilere neden olan stand’ta broşür, afiş, sticker’da var, kondom da var. Büyükşehir Belediyesi’nin burada farkındalık yaratmaya çalıştığı aşikarken neden tepkilere neden oldu? Bu hastalıktan korunmanın tek yolu kondomdur. Bilgilenmek isteyen gençlerin geldiği biliniyor. Gizlilik açısından, Test yapılırken kimsenin adı soyadı ve T.C kimlik numarası alınmıyormuş. Şifreleme yöntemiyle çalışılıyor yani.

 
Son olarak; üniversite de neden bu projenin yapıldığı konusuna değinilecek olursa, her üniversite öğrencisi okulları bittikten ve bir meslek sahibi olduktan sonra herkese kendi mesleğinde rol model olacaktır. Bu yüzden Büyükşehir Belediyesi’ni, gerçekleştirdikleri bu sosyal sorumluluk projesinden ötürü kutluyoruz. Bilgilendirme ve bilinçlenme oldukça önemli.
Kaynak : MERSİN GAZETESİ / AKDENİZ MEDYA Editör: Engin KORKMAZ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR