“Bilinçli tüketici öncelikle internetten araştırma yapmalı”

Mersin 29 Haziran 2020 12:23
Videoyu Aç “Bilinçli tüketici öncelikle internetten araştırma yapmalı”
A
a

“Bilinçli tüketici öncelikle internetten araştırma yapmalı”

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli 
“Bilinçli tüketici öncelikle internetten araştırma yapmalı”


Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, ev almadan önce fahiş fiyatlarla karşılaşmamak için öncelikle internet üzerinden araştırılma yapılması gerektiğini söyledi.

“FAHİŞ FİYAT ARTIMI YAPIYORSAN VERGİNİ VERECEKSİN”
Emlakçılar Odası Başkanı Madenli, ev alacaklara uyarılarda bulundu. Madenli, “Bilinçli tüketici öncelikle internetten araştırma yapmalı. Bu araştırmayı yaptıktan sonra eğer aynı konut elli yüz civarında faiz konmuş ise şunu demeli, “arkadaş böyle yapıyorsanız ben hükümetime bildiririm” diyecek ya da odalara bildirmeli. Biz de maliyeye dilekçe yazarız, deriz ki “bu adam haksız kazanç sağlamaya çalışıyor” deriz, ama çözüm müdür pek değil ama denenebilir. Ama en doğrusu devletin bir genelge yayınlayarak bu saatten sora yapılan zamları bir ay bir buçuk ay önceki fiyatların üzerine çıkanlara yönelik bir şeyler yapmalı… neden? adam eğer evini 300 bin liradan 400 bin liraya çıkarıyor ise 40 bin lirayı da devlete vergi olarak versin. Yani devletin yaptığı indirime karşılık 100 bin lira para kazanmak doğru bir şey değil. Ama eğer kazanmakta istiyorsan vergisini de vereceksin. Eğer hükümet böyle bir genelge çıkartıp ivedilikle bunu piyasaya duyurur ise o zaman ne olur ev fiyatlarında bir geriye sayım olur düzelme yapılır. Yani fahiş fiyat artışı ortadan kalkar. O yüzden ivedilikle vatandaştan ziyade devlet bir genelge yayınlamalı. Ve denmeli ki ev fiyatlarını artıranlardan yüzde 40 oranında vergi alınacaktır. O zaman buna rağmen adam ev fiyatını artırıyor ise vergisini de verir” dedi.

“EMLAK KONUT PİYASASINDA KAR HER ZAMAN VARDIR” 

Emlak piyasasına yatırım yapmak isteyenlere de tavsiyelerde bulunan Madenli, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Emlak konut piyasasında kar her zaman vardır. Çok fahiş fiyatı almamışsanız, gerçekten yanıltılmamışsanız eğer emlak konut piyasası her zaman karlı bir yatırımdır. Her Yıl üzerine koyar. Ortalama yüzde on civarında üzerine koyar. Hatta daha ileri yıllara girecek olursam Sümer tarihinde emlakçılık yapan kişi padişahın veziri. Konut değil de arsa pazarlaması yapıyor. Ve bundan da komisyon alıyor. Kendisi çok paralar kazandığı gibi şehir büyüdükçe de oraya yatırım yapanlar çok fazla kazanıyor.”

Madenli, dolandırıcılara karşı uyarılarda da bulunarak konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Dolandırıcıların türleri vardır. Ama ana hatları ile fahiş fiyat satışında rol oynayanlar bizim ayakçı dediğimiz kendilerini ayakçı emlakçı olarak tabir edenler var. Ben onlara ayakçı emlakçı demiyorum sahtekârdır veya işte çantacı deniyor, çantacı sahtekârdır. Veya merdiven altı emlakçı diyor öyle değil, merdiven altı sahtekârdır. Bu insanların kaydı falan hiç bir şeyi yok. Bunlar sadece deyim yerindeyse hava da bulup tava da yiyenler. Müşteriyi kandırarak konut satanlar ve üstüne koyup satanlar. Mal sahibi diyor ki evime 300 bin lira istiyorum. Adam diyor ki üstüne sen karışma. Sonra bir fiyat belirliyor 400 bine falan satıyor. Arada 60 bin lira falan alıyor. Diğer taraftan emlakçıyım diye geçinenler var. Bunlar odanın amblemini kullanıyorlar. Biz şimdi onları savcılığa vereceğiz. Bunlar tamamen yalandır, sahtekâr bir kurumdur. Bir böyle bir sahtekârlık var, iki ayakçıyım diyerek sahtekârlık yapanlar var, bir de bina üzerinde olmayan konutları satarak yapılan sahtekârlıklar var. Böyle çeşitleri var sahtekârlıkların. Bunlardan nasıl kurtulacağız? Çok basit… hükümetimiz ivedilikle ki yıllardır biz bunun peşinde koşuyoruz… emlakçılık yasası çıkaracak. Emlakçıların emlakçı olabilmesini belirli şartlara bağlayacak. Emlakçılık sigortasını yapacak. Ve diyecek ki emlakçı olmadan ya da kaçak olarak çalışan kişilere iki yıldan aşağı olmamak şartı ile hapis cezası ki bizim emlakçılar yasa taslağımız da var, iki yıldan aşağı olmamak üzere ve asgari brüt ücretin 30 katı para cezası diyecek ayakçılardan, sahtekârlardan kurtulduğumuzdan itibaren bu dolandırıcılıkta bitecek.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR