"4 Aralık Dünya Madenciler Günü"

Mersin 4 Aralık 2020 12:04
Videoyu Aç "4 Aralık Dünya Madenciler Günü"
A
a
İnşaat Mühendisi Cavidan Demirağ, 4 Aralık Dünya Madenciler günü dolayısıyla yayınladığı mesajda: "Yerin altinda emeğin ve alın terinin simgesi madencilerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Gününü kutluyor, maden kazalarında yaşamını yitiren tüm emekcilerimizi rahmetle anıyorum" dedi.

Demirağ, “4 Aralık, Ülkemizin zengin yer altı kaynaklarını insanlığın hizmetine sunmak için yerin yüzlerce metre altında ekmeğini kazanmaya çalışan, her türlü zorluğa karşı alın teri döken, canları pahasına görevini yapmaya çalışan dünyanın en zor ve anlamlı mesleğini icra eden madencilerimizin günüdür. Büyük bir fedakârlık ile mesleklerini icra eden tüm madencilerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Gününü kutluyor, maden kazaları sonucu hayatını kaybeden kardeşlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” Dedi.

4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ NEDİR?

Roma İmparatorluğu zamanında, babasının gazabından kaçarak, İzmit yakınlarında madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya sığınan, çalışmakta olan madencileri koruduğuna inanılan ve bu nedenle madenciler tarafından azize kabul edilen Santa Barbara’nın 4 Aralık tarihinde bu mağaraya yerleşmesi, önce Anadolu’da daha sonra da Avrupa ve tüm dünyada “Dünya Madenciler Günü” olarak kutlanılmaktadır.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR