CHP

"12 EYLÜL ANLAYIŞINA KARŞI MÜCADELEMİZ SÜRECEKTİR"

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Mersin İl Başkanı Pakize Esen, 12 Eylül cuntasının sadece hapishaneler, tutuklamalar, işkenceler ve idamlar olmadığına işaret ederek, “12 Eylül faşist bir anlayıştır ve bu anlayışı yok etmek için mücadelemiz sürecektir” ifadelerini kullandı.

"12 EYLÜL ANLAYIŞINA KARŞI MÜCADELEMİZ SÜRECEKTİR"

12 Eylül 2018 12:32
-A

+A

 
 
 
 
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Mersin İl Başkanı Pakize Esen, 12 Eylül 1980’de gerçekleşen faşist darbesinin 38. yılında bir mesaj yayımladı.
12 Eylül cuntasında milyonlarca insanın mağdur edildiğini, gencecik insanların idam sehpalarında can verdiğini anımsatan Esen, “12 Eylül cuntasının yaşandığı süreçte, 650 bin kişi gözaltına alındı, açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı, 7 binden fazla kişi için idam cezası istendi. 517 kişiye idam kararı verilirken; kararların 50'si uygulandı. 14 bin kişi vatandaşlıktan çıkarılırken; yaklaşık 100 bin kişi, örgüt üyesi olma suçundan yargılandı, 30 bin kişi ise ‘sakıncalı’ olduğu iddiasıyla işten çıkarıldı.
17 yaşındaki Erdal Eren, yaşı büyütülerek idam edildi. 4 bine yakın öğretmen, çok sayıda üniversite görevlisinin işine son verildi. Yüzlerce gazeteci için binlerce yıla varan hapis cezaları istendi. Filmler yasaklandı, kitaplar suç delili sayıldı. 
12 Eylül cuntası sadece hapishaneler, tutuklamalar, işkenceler ve idamlar değildir. 12 Eylül faşist bir anlayıştır ve bu anlayışı yok etmek için mücadelemiz sürecektir” dedi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku